TÜRKONFED Yönetimine 3 İzmirli Başkan

TÜRKONFED Yönetimine 3 İzmirli Başkan
Yayınlama: 12.03.2024
A+
A-

TÜRKONFED Yönetimine 3 İzmirli Başkan

İzmir’i 3 başkan temsil edecek

 

Bu yıl kuruluşunun 20. yılını kutlayan Türk İş Dünyasının çatı örgütü Türk İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) 15. Olağan Genel Kurul Toplantısı İstanbul’da yapıldı. Süleyman Sönmez başkanlığındaki 2024-2027 dönemi yeni yönetim kuruluna BASİFED Yönetiminde yer alan ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Zorlu, İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Cengiz ve EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer girdi. Yönetim Kurulu Yedek Listesi’nde ise yine EGOD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun, EGEDERİDER Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli ve İZSİAD Başkan Yardımcısı Ali Talak yer aldı.

Sönmez önce 8 Mart’ı kutladı

TÜSİAD Başkanı Orhan Turan başta olmak üzere iş dünyası, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve akademisyenlerin katıldığı genel kurulda, BASİFED delegeleri de tam kadro hazır bulundu. TÜRKONFED’in geçmiş dönem yönetim kurulunda yer alan isimlere teşekkür plaketlerinin takdim edildiği genel kurulda, TÜRKONFED Başkanı Süleyman Sönmez, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak konuşmasına başladı.

“Cumhuriyetin ikinci yüzyılında ana rota eğitim”

Yerel seçimlerde kadın adaylarının sayısının yine çok düşük olduğunu vurgulayan Sönmez, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin, Türkiye’yi kalkınma yolunda geriye çeken eşitsizliklerden biri olduğunu kaydetti. Konuşmasında gelir dağılımı eşitsizliğine de değinen Sönmez, yüksek enflasyonusun da ülke ekonomisinin kimyasını bozduğunu ve herkesin kaybetmesine neden olduğuna dikkat çekti. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında ana rotalarının eğitim olacağının da altını çizen Sönmez, yapay zeka uygulamaları ve dijital teknolojilere alan açılması gerektiğini bunun da ancak laik ve bilimsel eğitimden ödün vermeden, bu becerilere sahip nesiller yetiştirmek ile mümkün olacağı ifade etti.

Güneş: “Yol haritası ile muasır medeniyetler hedefine daha hızlı ulaşırız”

BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Semiha Güneş ise, BASİFED olarak tam kadro yer aldıkları genel kurulun iş dünyasının sorunlarının aktarıldığı, merkezi hükümetten beklentilerinin sıralandığı ve gelecek hedeflerinin belirlendiği verimli bir toplantı  olduğunu söyledi. TÜRKONFED’in yeni yönetim kurulunda BASİFED yönetiminden 3 İzmirli başkanın da yer aldığını dile getiren Güneş, “TÜRKONFED Başkanımız ekonomi başta olmak üzere ülke kalkınmasının önünde sorun ve engelleri tek tek sıraladı. Önerilerini sundu. Ülkemizin kalkınması için 7 maddelik yol haritasını açıkladı. Başta toplumsal cinsiyet eşitsizliği olmak üzere her türlü eşitsizlikle mücadele bundan sonra hepimizin görevi olmalı. Türkiye kalkınmış, refah içinde bir ülke olmayı hedefliyorsa mutlaka yeniçağın gereklerine uygun yetkinlikte insanların yetişmesi için eğitim sistemini yeniden düzenlemelidir. TÜRKONFED’in açıkladığı yol haritasının uygulanması halinde, bugün yaşadığımız sorunların çoğunu aşıp,  refahı yakalayarak, Atatürk’ün belirlediği muasır medeniyetler hedefine daha hızlı ulaşacağımıza inanıyorum” dedi.

TÜRKONFED’in Türkiye Kalkınma hamlesi için 7 maddelik yol haritası

 1- Makro iktisadi istikrar oluşturulmalıdır.

2- Yatırım ortamı iyileştirilmelidir.

3- İş dünyasının, özellikle de KOBİ’lerin yeşil ve dijital dönüşümleri desteklenmelidir

4- Hukuk devleti güçlendirilmeli, yargı bağımsızlığı güvence altına alınmalıdır.

5- Uluslararası normlara ve sözleşmelere uygun hareket edilmelidir.

6- Eğitim sistemi, çağın gerektirdiği becerilere ve yetkinliklere uygun hale getirilmelidir.

7- Her türlü eşitsizlikle mücadele edilmelidir.

TÜRKONFED 2024-2027 Dönemi Yönetim Kurulu Üyeleri

Abdulnasır Duyan

Adem Akın

Ali Avcı

Ali Eroğlu

Alp Avni Yelkenbiçer

Alper Yahya Bektaş

Canberk Mersin

Celal Öğücü

Devrim Türk

Emine Perviz Erdem

Enver Öztürkmen

Ersin Şahin

Esin Güral Argat

Esra Bezircioğlu

Fahri Örengül

Fatih Yücelik

Feyyaz Ünal

Funda Dedeoğlu

Gaye Özcan

Hakan Urhan

Hüseyin Cengiz

Hüseyin Kış

Hüseyin Öztürk

Hüseyin Ural Aküzüm

İzzet Özilhan

Kaan Kiziroğlu

Kenan Işık

Mehmet Gün

Mehmet Salih Özen

Nergiz Kadooğlu Çifçi

Okan Konyalıoğlu

Onur Ünlü

Osman Akın

Osman Sait Günteki

Öner Çelebi

Perihan İnci

Ramazan Kaya

Reyhan Aktar

Samet Aktaş

Selahattin Balkan

Semih Başaran

Semih Beken

Semrin Kaleli

Serpil Veral

Sibel Zorlu

Soner Türküm

Suat Çiftçi

Süleyman Ekinci

Süleyman Sönmez

Vedat Gizer

Yasemin Açık

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.