Sağlık uzmanlığı derneklerinden çağrı “HPV aşısının ulusal aşı şemasına alınmasını öneriyoruz!”

Sağlık uzmanlığı derneklerinden çağrı “HPV aşısının ulusal aşı şemasına alınmasını öneriyoruz!”
Yayınlama: 05.03.2024
A+
A-

Uzmanlık Dernekleri HPV Enfeksiyonundan korunmak için; HPV aşısının ulusal aşı şemasına alınmasını öneriyoruz! Diyerek çağrıda bulundu.

Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER), Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (EKMUD) ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği (KLİMUD) ortak basın açıklaması şöyle;

Hpv Enfeksiyonlarından Korunmak İçin Seçeneğimiz Var: Hpv Aşısı

Human papilloma virüsü (HPV), cilt veya mukoza hücrelerini enfekte eden bir virüstür. Yapılan çalışmalar HPV’nin rahim ağzı, genital, anal, penil kanserlerde, baş boyun kanserlerinde ve genital siğillerde etken olduğunu göstermektedir. Her yıl dünya çapında erkek ve kadınlarda HPV ile ilişkili yaklaşık 690 bin yeni kanser olgusu görülmektedir. Cinsel açıdan aktif olan insanların %85’i hayatlarının bir döneminde çoğunlukla bir belirti göstermeden HPV ile enfekte olmaktadır.

Günümüzde HPV enfeksiyonunun kesin tedavisi yoktur. HPV aşılaması, ilişkili kanserlerin önlenmesinde en maliyet etkin korunma önlemidir. HPV aşıları, HPV enfeksiyonlarını veya HPV’nin neden olduğu hastalıkları tedavi etmek için değil, HPV ilişkili genital siğil, kansere neden olabilecek genital lezyonlar, anal kanserler, baş boyun kanserleri, penil kanserler ve rahim ağzı kanserinin gelişimini önlemek için kullanılır.

HPV taramaları, rahim ağzı kanserlerine erken tanı konulmasında etkili bir yöntemdir. Prezervatifler HPV’nin önlenmesine yardımcı olur, ancak genital mukozanın tamamını kapsamadığı için tam koruma sağlayamaz.

HPV aşısı ise rahim ağzı kanserini %70-80, genital siğilleri %90 oranında engellemektedir. Bu nedenle, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), HPV aşısının ulusal bağışıklama programlarında ücretsiz olarak uygulanmasını önermektedir. Mart 2022 itibariyle, 117 ülke HPV aşısını ulusal bağışıklama programlarına dahil etmiştir. Aşılama için ayrılması gereken bütçenin HPV’ye bağlı enfeksiyon ve kanserlerin tedavi maliyetlerine göre çok düşük olduğu çalışmalarda gösterilmiştir. Bu derece önemli bir aşının kadın ve erkekleri kapsayacak şekilde tüm topluma yaygınlaştırılabilmesi için ücretsiz olarak yapılması gerekmektedir.

Ülkemizde üç tip HPV aşısı mevcuttur. Hem kadınlara hem de erkeklere uygulanan dokuzlu aşı rahim ağzı kanserine yol açan HPV tiplerinin neredeyse tamamına karşı korunma sağlamaktadır. DSÖ’nün güncel önerilerine göre HPV aşıları öncelikle 9-14 yaş arası çocuklara uygulanmalı ve bütün topluma yaygınlaştırılmalıdır. Cinsel aktivite başlamadan, HPV aşı şemasının tamamlanması etkinliği açısından önemlidir. Bununla birlikte HPV aşısı için üst yaş sınırı bulunmamaktadır. HPV aşıları ciddi yan etkisi olmayan, güvenilir aşılardır. HPV aşısının, ücretsiz ve ulaşılabilir olması; temel insan haklarının gereğidir.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.