6 şubat depremlerinin yıldönümünde acılar hala taze

6 şubat depremlerinin yıldönümünde acılar hala taze
Yayınlama: 06.02.2024
A+
A-

BURSALI: YARALARIN SARILMASI İÇİN TÜM İMKANLARIMIZI SEFERBER ETTİK

“SÖZ VERDİK, BİR YIL İÇİNDE İLK KALICI KONUTLAR SAHİPLERİNE TESLİM EDİLDİ”

AK Parti İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı, 6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri’nin yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Depremin ardından devletin tüm imkanlarıyla harekete geçtiğini belirten Bursalı, “devlet millet elele şiarıyla asrın felaketini asrın birlikteliğine dönüştürdük. Elbette kaybettiğimiz canlarımızı geri getiremeyiz. Ancak afetin yaralarının kalıcı olarak silinmesi için durmadan çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Şebnem Bursalı, Kahramanmaraş, Hatay, Malatya ve Adıyaman başta olmak üzere toplam 11 ili ve 14 milyon vatandaşımızı doğrudan etkileyen 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinin yıldönümünde, geçen bir yılı değerlendirdi. Hayatını kaybedenleri bir kez daha rahmetle anan Bursalı, “Yaşadığımız bu büyük acının tarifi yok. Üzerinden bir yıl geçmesine rağmen acılarımız taze. Deprem bölgesinde, depremi bizzat yaşayan vatandaşlarımız gibi bu acıları hissetmemiz elbette mümkün değil. Ama onların acısına ortak olmak, onların yaralarını sarmak için çaba sarf etmek hepimizin en başta insani görevi. Duamız bir daha böyle büyük acıların ne ülkemizde ne de başka ülkelerde yaşanmaması” ifadelerini kullandı.

BURSALI: YAŞADIĞIMIZ FELAKETİ DÜNYADA DAHA ÖNCE YAŞAYAN OLMADI

Depremin ilk anından itibaren devletin tüm imkanlarını deprem bölgesine sevk ettiğini hatırlatan Bursalı, “Adeta saniyelerle yarışılan bir gündü 6 Şubat. O güne kadar dünyanın tanık olmadığı türden bir felaketi yaşadı ülkemiz. İlk şokun atlatılmasının hemen ardından arama kurtarma çalışmaları titizlikle sürdürüldü. 11 binden fazlası uluslararası olmak üzere toplam 35 bin 250 arama kurtarma personeli bir vatandaşımızı daha enkaz altından canlı çıkarmak için fedakarca çalıştı. Acil müdahalelerin tamamlanmasının ardından ise bir başka seferberlik hali yaşandı” şeklinde konuştu.

 

“ASRIN FELAKETİ, ASRIN BİRLİKTELİĞİNE DÖNÜŞTÜ”

Bursalı, yaraların sarılması için tüm imkanların seferber edildiğini dile getirerek şunları kaydetti.

“Yaşadığımız felaketin boyutlarını kelimelerle anlatmak mümkün olmadı. Yıkım büyüktü ama bu yıkımla mücadele edecek, yaraları saracak, yeni bir başlangıç için gerekeni yapacak irade de büyüktü. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde tüm kurum ve kuruluşlarımız eşgüdüm içinde çalışmalarını yürüttü. Milletimiz de kendi imkanlarını seferber etti. Devlet-millet dayanışmasının müstesna bir örneğini gördük bu süreçte. Ve o dönem Sayın Cumhurbaşkanımız bir söz verdi. Bir yıl içinde ilk kalıcı konutların teslim edilmeye başlanacağını, 2 yıl içinde de tüm depremzede vatandaşlarımızın kendi evlerinde yeni hayatlarına başlayacağını söyledi. Nitekim bu sözün ilk bölümünü çok şükür gerçekleştirdik. Kalıcı konutların inşası, altyapıların onarım ve yeniden yapımı, hem sosyal hem de ekonomik hayatın yeniden canlandırılması adına 762 milyar liralık büyük bir kaynak ayrıldı. Yine deprem bölgesinde yaraların sarılması ve dirençli şehirlerin inşası için 2024 yılı merkezi yönetim bütçesinden 1 trilyon liradan fazla kaynak tahsisi yapıldı.

 

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.