Menenjit aşısı geliştirmede umut verici atılım

Menenjit aşısı geliştirmede umut verici atılım
Yayınlama: 27.04.2024
A+
A-

Aşı Haftası’nda İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi araştırmacılarından menenjit aşısı geliştirmede umut verici atılım

 

İBG’deki bilim insanlarının menenjit aşısı geliştirme konusunda umut verici atılımı: Koruyuculuğu geniş kapsamlı olan yeni nesil bir aşı, düşük maliyetli üretilerek küresel sağlıkta uygun fiyatlı koruma sağlanacak.

 

İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi (İBG) liderliğinde, Bilkent Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yürütülen öncü bir çalışma, invaziv meningokok hastalığına (İMD) karşı aşı geliştirme alanında önemli bir adım attı. International Immunology dergisinde yayınlanan “Immunogenicity and Protective Capacity of CpG ODN Adjuvanted Alum Adsorbed Bivalent Meningococcal Outer Membrane Vesicle Vaccine” başlıklı çalışma, hastalık yapıcı menenjit serotipleri olan A, B, W, X ve Y’ye karşı küresel etkili ve ekonomik bir koruma potansiyeli sunuyor.

İBG’den Prof. Dr. İhsan Gürsel liderliğindeki araştırma ekibi, özellikle İMD’nin halen önemli bir halk sağlığı sorunu olduğu ve bu nedenle geliştirilmiş menenjit aşılarının acil bir ihtiyaç haline geldiği bölgelerde kullanılabilecek yaygın etkili ve uygun fiyatlı bir aşı geliştirmeyi hedefledi. B ve W meningokok serotiplerinin dış membran kesecikleri (OMV) tabanlı CpG ODN ve Alum adjuvanları ile zenginleştirilmiş bu aşının güçlü bir immünolojik antikor yanıtı oluşturduğunu ve koruyucu etkinliğini klinik öncesi çalışmalar kapsamında fare modellerinde gösterdiler.

 

Çalışmadan elde edilen ana bulgular

Mevcut ticari menenjit aşılarına kıyasla, ikili OMV aşısının uyarılan antikor yanıtları ve serum bakterisidal test (SBA) titreleri önemli ölçüde daha yüksektir.

İki dış membranlı OMV aşısının özellikle B ve W serotiplerinin hâkim olduğu bölgelerde mevcut menenjit aşılarına alternatif veya tamamlayıcı bir çözüm olarak hizmet etme potansiyeli vardır.

 

Bu çalışmanın menenjit aşısı geliştirme alanında önemli bir ilerlemeyi temsil ettiğini belirten İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi’nden Prof. Dr. İhsan Gürsel; “Bulgularımız OMV tabanlı aşıların birden fazla menenjit serotipine karşı uygun ve etkili koruma sağlayabileceğini vurguluyor ve küresel sağlıkta kritik bir ihtiyaca cevap veriyor” dedi.

 

Aşı erişimine uygun maliyetle katkı sunuyor

Araştırmanın bulguları, sadece menenjit hastalığını önlemekle kalmayıp aynı zamanda düşük gelirli ülkelerde sık görülen diğer bulaşıcı hastalıklara karşı maliyeti düşük aşıların geliştirilmesine de yol gösterebilir niteliktedir. Yenilikçi aşı tasarım stratejileri ve adjuvan teknolojileriyle desteklenen ikili OMV aşısı, küresel aşı erişimini genişletme ve uygun maliyetli olarak halka ulaştırma konusunda umut vadetmektedir.

İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi’nde yapılan çalışma, bilimsel topluluğun aşı teknolojilerini ilerletme ve küresel sağlık sorunlarına kalıcı çözümler üretme çabalarına katkı sunmaktadır. Çalışmayı yürüten araştırmacılar, dünya genelinde bulaşıcı hastalıklarla mücadele etmek için güvenli, etkili ve erişilebilir aşılar geliştirme çabalarını sürdürmeye devam etmektedirler.

İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi araştırmacısı Prof. Dr. İhsan Gürsel, yaptıkları çalışmanın küresel aşı erişiminin genişletilmesi ve uygun maliyetli olarak halka ulaştırılması konusunda işbirliğine açık olduklarını sözlerine ekledi.

 

İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi (IBG) Hakkında

2014 yılında kurulan, 2018 yılında 6550 sayılı Kanun kapsamında Türkiye’nin ilk Tematik Araştırma Merkezi olarak fiilen faaliyete geçen İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi (İBG), Türkiye’nin bilimsel ilerlemeye olan bağlılığının bir örneğidir. IBG, biyotıp ve genom bilimlerine adanmış öncü bir kurum olarak bilim, teknoloji ve inovasyonda bölgesel bir mükemmeliyet merkezi olma vizyonunu somutlaştırmaktadır.

IBG’nin misyonunun merkezinde, biyotıp ve genom bilimleri alanlarında bilimsel ilerleme ve endüstriyel inovasyonu teşvik etme taahhüdü yer almaktadır. Temel ve dönüşümsel araştırma, teknolojik araştırma ve endüstriyel Ar-Ge’yi kapsayan kapsamlı bir dizi araştırma programına sahip olan IBG, 30 dinamik araştırma programına ev sahipliği yapmaktadır. Bu programlar arasında ileri teknoloji kök hücre üretimi ve uluslararası standartlarda (GLP) ilaç analiz ve test laboratuvarları da yer almakta olup, her ikisi de araştırma ve geliştirme çabalarının ilerletilmesinde önemli rol oynamaktadır.

İşbirliğini teşvik etmek ve bilgi alışverişini kolaylaştırmak amacıyla IBG, altısı Türkiye genelindeki kamu ve özel sektör kuruluşlarının erişimine açık olan dokuz çekirdek tesise ev sahipliği yapmaktadır. Yaklaşık 26.650 metrekarelik kapalı bir alana yayılan IBG’nin tesisleri arasında son teknolojiye sahip laboratuvarlar, araştırmacılar için ofisler, hücre kültürü laboratuvarları, ortak kullanım için donanımlı odalar, Aziz Sancar Oditoryumu, seminer salonları, toplantı odaları ve dinlenme salonları bulunmaktadır. Detaylı bilgi için www.ibg.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.