Gazeteci tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım: Gelecek uzlaşmada

Gazeteci tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım: Gelecek uzlaşmada
Yayınlama: 28.03.2024
A+
A-
İGC Basın Akademisi Haber Atölyeleri eğitiminde bu hafta deneyimli tarım yazarı gazeteci Ali Ekber Yıldırım gençlerle buluştu. Yıldırım, gençlere  ilkeli gazetecilikten taviz vermemesini ve seçtikleri alanda uzmanlaşmalarını önerdi
Avrupa Birliği finansal desteği ile Türkiye Gazeteciler Sendikası ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin yürüttüğü ‘Basın Özgürlüğü için Örgütlü Gazeteciler ve Güçlü Medya’ eğitimleri devam ediyor. Alanında duayen gazetecilerle gazeteci ve gazeteci adaylarını bir araya getiren Haber Atölyeleri eğitimin bu haftaki eğitmeni deneyimli gazeteci tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım oldu. 37 yıllık gazetecilik deneyimini ve tarım haberciliği alanında uzmanlaşma yolculuğunu gençlerle paylaşan Yıldırım, habercilikte uzmanlaşmanın sağladığı avantajlara da değindi.
TARIMDA UZMANLAŞMANIN AVANTAJLARI ÇOK
Türkiye’nin tarım haberciliğinde uzmanlaşmak için çok elverişli bir ülke olduğuna dikkati çeken Yıldırım, gazetecilikte tarih boyunca tarım, hayvancılık ve gıda konularına önem verildiğini de hatırlattı. Yıldırım, Türkiye’de konuyla ilgili yayınlanan ilk gazetenin de İzmir’de 1907 yılında yayınlanan Osmanlı Ziraat ve Ticaret Gazetesi olduğunu söyleyerek, medyada tarım haberciliğini tarihine de değindi.
İLKELİ VE ETİK GAZETECİLİK
Yapığı haberlerle Tarım Bakanlığı’nın planladığı hamleleri önceden kamuoyuyla paylaşan olası yanlış kararların önüne geçen Yıldırım, sadece ulusal değil uluslararası olarak da tarım uzmanı olarak tanınmanın sorumluluğu ile hareket ettiğini söyledi. İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Ekonomi Muhabirleri Derneği dışında herhangi bir üyeliğinin ve danışmanlığının olmadığını söyleyen Yıldırım, gençlere etik ve ilkeli gazetecilik yapmalarını tavsiye etti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.