EÜ tüm birimleriyle ”Çevre Yönetim Sistemi ve Kalite Yönetim Sistemi” belgesi aldı

EÜ tüm birimleriyle ”Çevre Yönetim Sistemi ve Kalite Yönetim Sistemi” belgesi aldı
Yayınlama: 05.01.2024
A+
A-

Ege Üniversitesinin tüm akademik ve idari birimleri “TS EN ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi ve TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi” belgesi almaya hak kazandı.

Ege Üniversitesinde, Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ın öncülüğünde başlatılan ve tüm idari-akademik birimlerin eşgüdümüyle yürütülen “TS EN ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi ve TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi” çalışmaları başarıyla tamamlandı. Ege Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı 19 fakülte, 9 enstitü, 41 araştırma ve uygulama merkezi, 3 yüksekokul, 11 meslek yüksekokulundan oluşan akademik birimler ile tüm idari teşkilatın, kurum içi ve kurum dışı iş ve hizmet akış süreçlerinin uluslararası kalite standartlarında olduğu tescil edildi.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Dünyada tüm alanlarda olduğu gibi yükseköğretim alanında da amansız bir rekabet yaşanıyor. Evrensel düzeyde tanınır ve bilinir olmanın yolu kalite çalışmalarından geçiyor. Hepimizin bildiği gibi uluslararası arenada tercih edilebilirliğin olmazsa olmazı kalite yönetimidir. Kaliteyi bir kültür haline getiren, sürdürülebilir kılan yükseköğretim kurumları dünyadaki üniversitelerle rekabet edebilir hale gelmektedir” diye konuştu.

“Tüm birimlerimizde kalite içselleştirilerek bir kültüre dönüştü”

Göreve başladıkları ilk günden itibaren kalite çalışmalarını öncelikli hale getirerek reform niteliğinde projeleri bir bir hayata geçirdiklerini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Bilimsel araştırmada öncü, ulusal ve uluslararası alandaki paydaşları ile güçlü bir işbirliği ve iletişim ağı bulunan, öğrenci odaklı, yeşil, sürdürülebilir, erişilebilir ve yaşanabilir bir kampüse sahip, ekonomik, sosyal ve kültürel yaşama katkıda bulunan ve finansal yapısı güçlü bir dünya üniversitesi olma vizyonumuz, belirlediğimiz yol haritamız ve stratejik planımız doğrultusunda kurum içi ve kurum dışı tüm iş ve hizmetlerimizin sunumunda kalite odaklı bir yönetim sistemini esas aldık. Kaliteyi öncelikli  gündem yaparak içselleştirilmesi ve  bir kültüre dönüştürülmesi için hem bireysel hem de kurumsal düzeyde bir seferberlik başlattık.  Yükseköğretim sisteminin kalite güvencesine ilişkin önemli unsurlarından biri olan Kurumsal Akreditasyon Programını kapsayan değerlendirmelerin ardından, Türkiye’de bir ilki başararak YÖKAK’tan beş yıllık tam kurumsal akreditasyon alan ilk devlet üniversitesi olduk. Şimdi de bağımsız bir kuruluş tarafından yapılan değerlendirmeler neticesinde, Ege Üniversitesi olarak periferideki birimlerimizde dahil olmak üzere, 19 fakülte, 9 enstitü, 41 araştırma ve  uygulama merkezi, 3 yüksekokul, 11 meslek yüksekokulu ve tüm idari birimlerimizle TS EN ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi ve TS EN ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi belgelerini almaya hak kazandık” dedi.

“Bu başarı ile sürdürülebilirlik hedeflerimizi taçlandırdık”

TS EN ISO 14001:2015 ve TS EN ISO 9001:2015 kapsamında yürütülen çalışmaları yükseköğretim hizmetleri ile sınırlı tutmadıklarını vurgulayan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemizin farklı birimlerinde üretimini gerçekleştirdiğimiz; sütlü ürünler üretim hizmetimiz, unlu mamuller üretim hizmetimiz ve üniversite dışına verdiğimiz test ve analiz hizmetlerimiz de belgemiz kapsamında yer aldı. Sürdürülebilirlik hedeflerimiz doğrultusundaki kararlılığımızı taçlandırdık ve bu kapsamda bir ilk olmanın gururunu yaşıyoruz.  Rektörlüğümüze bağlı tüm birimlerimiz, bağımsız denetimlerden geçerek kalite standartlarını karşıladığını ve yerine getirdiğini göstermiş oldular. Uluslararası geçerliliği olan bu belge, tüm birimlerimizde kalite anlayışının yerleştiğini, sürdürülebilir olduğunu, etkin bir yönetim sisteminin kurulduğunu, kurum içi ve dışı kamu ve özel tüm paydaşlarla iyi bir iş akış sürecinin yaşandığını bizlere sunuyor. Belgenin, üniversitemize kazandırılmasında emeği geçen tüm mensuplarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.