Egeli bilim insanı Prof. Dr. Tonbul’dan doktora eğitimine yönelik rehber niteliğinde proje

Egeli bilim insanı Prof. Dr. Tonbul’dan doktora eğitimine yönelik rehber niteliğinde proje
Yayınlama: 25.12.2023
A+
A-

Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Eğitim Yönetimi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Yılmaz Tonbul’un yürütücülüğünü yaptığı bilimsel çalışma, TÜBİTAK Sosyal ve Beşeri Bilimlerde Yenilikçi Çözümler Araştırma Projeleri Destek Programı kapsamında desteklenmeye uygun bulundu. Proje ile doktora eğitiminde ihtiyaç duyulan disiplinlerarası programların belirlenerek, nitelikli adayların çekilmesi, iyi yetiştirme, etkili danışmanlık uygulama kılavuzunun geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Yılmaz Tonbul’u makamında kabul eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Tam akredite, öğrenci odaklı araştırma üniversitemiz bünyesinde farklı akademik birimlerde görev yapan akademisyenlerimiz ve araştırmacılarımız, TÜBİTAK’ın çeşitli programları kapsamında hazırladıkları projeleri desteklenmeye devam ediyor. Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Eğitim Yönetimi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Yılmaz Tonbul hocamızın yürütücülüğünü yaptığı ve doktora eğitimine yönelik önemli verileri ortaya koyacak olan bilimsel araştırma, TÜBİTAK Sosyal ve Beşeri Bilimlerde Yenilikçi Çözümler Araştırma Projeleri Destek Programı kapsamında destek almaya hak kazandı. Hocamızı ve ekibini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

“Kalkınma planına uygun insan kaynağı yetiştirilecek”

Projenin içeriği ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Yılmaz Tonbul, “Bu proje ile gelecekte ihtiyaç duyulacak disiplinlerarası lisansüstü eğitim programlarının neler olduğunu ortaya koymak amacıyla ülkemizdeki multidisipliner ve transdisiplinler lisansüstü eğitim programlarının haritasını çıkaracağız. URAP sıralamasına göre ilk 10’da yer alan yurt dışındaki üniversitelerdeki disiplinlerarası lisansüstü programlarını tarayarak, ülkemizdeki duruma ışık tutulmasını sağlayacağız. Geleceğin meslekleri ve gereksinimleri dikkate alınarak açılacak lisansüstü doktora programlarının niteliğini geliştirmeye yönelik adımlar; modeller, uygulamalar, önerileri lisansüstü eğitim bağlamında ortaya koyacağız. Böylece, kalkınma planlarında geleceğin nitelikli insan kaynağının yetiştirilme hedefine katkı sunmuş olacağız” diye konuştu.

Disiplinler arası lisansüstü eğitim programlarına nitelikli bireyleri çekmeye yönelik uygulamaları belirleyeceklerini vurgulayan Prof. Dr. Yılmaz Tonbul, “YÖK ve enstitülere bu programlara nitelikli adayların çekilmesine yönelik önerilerde bulunarak, insan kaynağını verimli değerlendirmeye ve üretkenliğini artırmaya yönelik uygulamalara ve politikalara temel oluşturmak amacıyla geliştirilecek iş birlikleriyle kamu ve özel sektörde Ar-Ge çalışmalarına katkı sunacağız. Bu etkileşimin tez konularının güncel, sorun odaklı olmasını ve patent oranlarında artış sağlamasını; öğretim üyelerinin sektörle iş birliğini artırmasını ve bunun kurumda kalıcı bir kültüre dönüşmesini; sektörün üniversitede üretilen bilgiden yararlanmasını ve birbirlerinden beslenmelerini etkileyeceğini düşünüyoruz. Disiplinlerarası programlarda üretilecek bilgi ve kazandırılacak yeterlikler, ilişkili pür disiplinleri de geliştirecektir. Proje sürecinden elde edilecek sonuçların kurumsal işleyişte birçok değişimi tetikleyerek akademisyen niteliğinde, öğrenci çekme ve yetiştirme uygulamalarında güncellemelere vesile olacağına inanıyoruz. Disiplinlerarası lisansüstü eğitimde iyi yetiştirme uygulamaları da saptanacak ve bu programlar için ihtiyaç duyulan danışmanlık tarzı da belirlenecektir. Bu amaçla uyarlanan ‘Danışmanlık Tarzı Ölçeği’ örnekleme uygulanacak; toplanan danışmanlık öyküleri analiz edilecek ve etkili dişilinler arası danışmanlık kontrol listesi geliştirilecektir’ dedi.

“Nitelikli iş gücünün artmasına katkı sağlayacak”

Türkiye’de ve seçili ülkelerdeki disiplinlerarası programlardaki öğrencilere ve öğretim üyelerine araştırmanın veri toplama araçlarının uygulanacağını ifade eden Prof. Dr. Yılmaz Tonbul, “Ege Üniversitesi enstitü yöneticileri ve disiplinlinlerarası programlarda görevli öğretim elemanlarıyla, sektör temsilcilerinin bir araya geldiği bir platformda bir çalıştay ile webinarlar ve eğitimler düzenleyeceğiz. Proje çıktısı olarak bilgi paketi niteliğinde bir web sayfası hazırlayacağız. Bu sayfa,  doktora eğitiminin geleceğine ilişkin bileşenlere hızlı ve tek bir ortamdan erişim kolaylığı sağlamanın yanı sıra, kurumları ve bireyleri bilgilendirme ve yönlendirme açısından da işlevsel olacak. Erişim sağlanacak web sitesinin farklı üniversitelerin ilgili enstitü sayfalarında yer alması durumunda, projenin yaygın etkisi artacaktır. Bu projenin enstitülerin süreci daha iyi yönetmesine ve ülkemizin nitelikli işgücünün artmasına katkı sağlayacağını varsayıyoruz” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.