Acil Tıp Uzmanları MEDICANA’da buluştu

Acil Tıp Uzmanları MEDICANA’da buluştu
Yayınlama: 03.05.2024
A+
A-

İzmir’deki acil servis hekimleri, Acil Tıp Günü’nde Medicana International İzmir Hastanesi’nde bir araya geldi. Ülkemizde acil tıp uzmanlığının gelişmesinde önemli rol oynayan hekimler, “Dünü, Bugünü, Yarını ile Acil Tıp Konuşuyoruz” başlıklı toplantıda acil tıp uzmanlığının dünü, bugünü ve yarınını konuştu. Etkinlikte, ülkemizin ilk acil tıp uzmanı olan Prof. Dr. Özgür Karcıoğlu, “Geçirdiğimiz pandemi ve deprem süreçleri, acil servis hekimlerinin toplum açısından ne kadar kritik bir rolü olduğunu gösterdi. Geçtiğimiz 9 günlük tatilde ülkemizdeki acil servislere 5 milyon kişi başvurdu” dedi.

 

 

Medicana International  İzmir Hastanesi, Türkiye’de acil tıp uzmanlığının kuruluş yıldönümü olan 30 Nisan Acil Tıp Günü’nde “Dünü, Bugünü, Yarını ile Acil Tıp Konuşuyoruz” adlı bir toplantı düzenledi. Ülkemizde acil tıp uzmanlığının gelişmesinde büyük katkıları olan Prof. Dr. Özgür Karcıoğlu, Prof. Dr. Cem Oktay ve Prof. Dr. Murat Ersel’in konuşmacı olduğu etkinliğe İzmir’de farklı sağlık kurumlarında görev yapan acil tıp uzmanları, pratisyen hekimler ve asistan hekimler katıldı.

 

“Acil servis hekimleri, tükenmişlik sendromunu en çok yaşayan meslek grubu”

 

30 yıl önce Türkiye’nin ilk acil tıp uzmanı olan Prof. Dr. Özgür Karcıoğlu, geçirdiğimiz pandemi ve deprem süreçlerinde acil tıp uzmanlarının toplum sağlığında ne kadar önemli bir rol üstlendiğinin çok daha iyi anlaşıldığını belirterek şunları söyledi: “Geçtiğimiz 9 günlük tatilde ülkemizdeki acil servislere 5 milyon kişi başvurdu. Bu rakam sağlık sisteminde acil servislerin rolünü özetliyor aslında. Acil servis hekimleri psikolojik ve fiziksel şiddeti, tükenmiştik sendromunu en çok yaşayan meslek gruplarından. Çalışma koşulları, eğitim olanakları ve özlük haklarının iyileştirilmesine ihtiyaç var.”

 

Prof. Dr. Cem Oktay, ülkemizde acil tıp uzmanlığının 30 yılda geldiği noktayı değerlendirerek, günümüzde artık bu alanda yoğun bakım, çocuk ve toksikoloji gibi gibi yan dallara ayrılmaya başladığını söyledi. Yapay zekanın her alanda olduğu gibi acil tıpta da kullanıldığını belirten Prof. Dr. Murat Ersel, “teletıp” kavramının gelecekte daha da yaygınlaşacağını ancak bu sistemin entegre edilirken konuya titizlikle yaklaşılması gerektiğine vurgu yaptı.

 

Acil servis ekibine teşekkür

 

Medicana International İzmir Hastanesi Acil Servis Sorumlu Hekimlerinden Uzm. Dr. Fecri Bengi, acil tıp uzmanlarının özel sektörde de çalışması konusunda desteklenmesi gerektiğine dikkati çekerken Genel Müdür Dr. Ulvi Ünal ise şöyle konuştu: “Bir hastanede yöneticiler akşam evlerinde rahat uyuyabiliyorsa, o hastanenin acil servis ekibi işlerini canla başla yapıyordur. Çeşme ve İzmir Hastanemiz’in özveriyle çalışan tüm acil servis ekibine özverili çalışmaları için teşekkür ederim.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.