Vergi Haftası’nda İzmir YMMO Başkanı Zengin’den Vergi uyarısı

Vergi Haftası’nda İzmir YMMO Başkanı Zengin’den Vergi uyarısı
Yayınlama: 28.02.2024
A+
A-

Vergi Haftası’nda İzmir YMMO Başkanı Zengin’den Vergi uyarısı:

“Adil ve sürdürülebilir vergi sistemi kurmak zorundayız”

“Devlette şeffaflık vergiye gönüllü uyumu arttırır”

İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası (İzmir YMMO) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Zengin, 35. Vergi Haftası kapsamında ülkenin kalkınmasında verginin önemine dikkat çeken açıklamalarda bulundu. “Adil ve Sürdürülebilir vergi sistemi kurmak zorundayız” diyen Zengin, yeminli mali müşavirlik hizmetinin devlet ile mükellef arasında bir köprü olduğunu ifade etti.

  1. Vergi Haftası kapsamında İzmir YMMO Başkanı Zengin, verginin önemine vurgu yaptı. Vergilerin devletin temel gelir kaynağı olarak toplumsal refah için elzem olduğunu söyledi. Vatandaşlarımızın vergi bilincini artırmak ve mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunu sağlamak amacıyla her yıl Şubat ayının son haftasında kutlanan Vergi Haftasının bu yıl 35’incisini kutladıklarını ifade eden Zengin, “Bu özel hafta, her bir yurttaşımızın vergi ile ilgili sorumluluğunu hatırlaması ve vergiye gönüllü uyumun teşvik edilmesi açısından büyük önem taşır.İzmir Yeminli Mali Müşavirler Odası olarak, şeffaf ve adil bir vergilendirme sisteminin öneminin altını çizmek istiyoruz. Vergi mükellefleri ile devlet arasında sağlıklı bir köprü kurmak ve vergi mevzuatının doğru uygulanmasını sağlamak temel görevimizdir. Hepimizin ortak gayesi, adil ve sürdürülebilir bir vergi sistemi oluşturarak ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunmaktır” dedi.

Zengin: “Devlette şeffaflık da vergiye gönüllü uyumu arttırır”

Vergi gelirlerinin doğru, adil ve eşit şekilde toplanması, vergiye uyum açısından önemli olduğu kadar devletin yaptığı harcamaların şeffaflığı da en az o kadar önemli olduğunu ifade eden Zengin, “Kamu harcamalarındaki şeffaflık vergiye gönüllü uyumu artıracaktır. Aynı şekilde harcamaların adil olması da vergiye gönüllü uyumun artmasına neden olacaktır” dedi.

Son zamanlarda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kayıt dışılıkla mücadele için eylem planları hazırladığını ve bu konuyu öncelikleri arasına aldığını gördüklerini söyleyen Zengin, sözlerini şöyle tamamladı:

“Vergide adaletin sağlanması, verginin doğru hesaplanması ve kayıt altındaki mükelleflerin vergi yükünün azaltılması açısından kayıt dışılıkla mücadeleyi oldukça önemsiyoruz. Yeminli Mali Müşavirler bilgi birikimi yüksek, deneyimli ve güveni temsil eden bir mesleği icra etmektedirler.  Vergilemede amaç cezalandırma olmamalıdır, tam tersine cezalı işlemler yerine önleyici politikalara öncelik verilmelidir. Yeminli Mali Müşavirler sahip oldukları bilgi ve deneyimle denetledikleri işletmelerin telafisi zor cezalardan korunmasını sağlamaktadırlar. Ülkemizde 35 bin civarında işletme muhasebe ve vergi hesaplarının doğruluğunu sağlamak ve olası cezalı işlemlerden korunmak amacıyla Yeminli Mali Müşavirlerden tam tasdik hizmeti almaktadırlar. Ancak kamu yararı açısından bakıldığında bu hizmeti alan işletme sayısının 100 binleri aşması gerekmektedir”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.