Türkiye’nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı’nın dünyaya dönüş yolculuğu ertelendi

Türkiye’nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı’nın dünyaya dönüş yolculuğu ertelendi
Yayınlama: 05.02.2024
A+
A-

Türkiye’nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı’nın dünyaya dönüş yolculuğu ertelendi! SpaceX’ten açıklama geldi

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın da içinde bulunduğu Dragon Uzay Aracı’nın Dünya’ya dönüşü ertelendi. Yeni dönüş tarihi ise belli oldu. Alper Gezeravcı Türkiye saatiyle kaçta dönecek, SpaceX kaçta iniş gerçekleştirecek? İşte SpaceX’ten konuya ilişkin yapılan açıklama….

14 gün önce uzaya çıkan ilk Türk olan Alper Gezeravcı’nın uzaydan dünyaya dönüş yolculuğu ertelendi.

İlk Tük Astronot Alper Gezeravcı ne zaman, saat kaçta dünyaya dönecek?

SpaceX, X sosyal medya hesabından Ax-3 ekibinin Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) ayrılışının ertelendiğine dair açıklama yaptı.

Açıklamada Florida kıyısındaki hava durumunun uygun olmaması nedeniyle Dragon ve Ax-3 ekibinin 5 Şubat’tan önce ISS’ten ayrılmayacağı ifade edildi.

Ayrıca açıklamada, ekiplerin ISS’ten ayrılış planlarına ilişkin hava koşullarını gözlemlemeye devam edecekleri belirtildi.

Gezervacı veda konuşması yaptı

Gezeravcı’yı uzaya taşıyan Ax-3 misyonunu gerçekleştiren Axiom Space şirketinin sosyal medya hesaplarından, Dragon ekibinin UUİ’ye vedası canlı yayınladı. Veda töreninde konuşan Türk astronot Alper Gezeravcı İngilizce olarak “Bu harika takımın parçası olduğum için onur duyuyorum. Her adımımızda bize destek veren UUİ ekibine ve komutanımıza çok teşekkür ederim. Çok büyük bir misafirpervelik ve nezaketle bizi ağırladılar. Ülkeme bu cesur ve kararlı adım için çok müteşekkirim” dedi. Gezeravcı konuşmasının Türkçe devam ettiği bölümünde ise “Gerçekleştirdiğimiz bu görevin geleceğimizin teminatı sevgili gençlerimiz için ilham verici bir başlangıç olmasını diliyorum. Bu bir hikâyenin başlangıç noktasıydı, bir yere varış noktası değil. Bundan sonraki yolumuz tüm milletimize hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

13 farklı deneysel çalışma yaptı

14 gündür UUİ’de bulunan Gezeravcı, bilim misyonları için 13 farklı deneysel çalışma yaptı. Gezeravcı’yı uzaya taşıyan araç, 16 Ocak’ta ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılmıştı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.