Mevlana’nın Işığında Tezhip ve Minyatür Sanatı sergisi büyüledi

Mevlana’nın Işığında Tezhip ve Minyatür Sanatı sergisi büyüledi
Yayınlama: 07.03.2024
A+
A-

Mevlana’nın Işığında Tezhip ve Minyatür Sanatı sergisi büyüledi

Karşıyaka Halk Eğitim merkezinin açtığı “Mevlana’nın Işığında Tezhip ve Minyatür Sanatı” sergisinde sergilenen eserlere davetlileri hayran kaldı.

Serginin açılışı nedeniyle bir tören düzenlendi. Törene Karşıyaka Kaymakamı Özkan Demir, önceki dönem İzmir Milletvekili Kerem Ali Sürekli, Camiyi yapan Niyazi Memur, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Kadıoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Ahmet Karaman, AK Parti Karşıyaka Belediye Başkan adayı İsmail Çiftçioğlu, AK Parti Karşıyaka İlçe başkanı Selahattin Köse, MHP Karşıyaka İlçe Başkanı Akif Yılmaz, Kızılay Karşıyaka Şube Başkanı Kamil Karadeniz, Karşıyaka Halk Eğitim Merkezi Müdürü Suat Korkmaz, okul müdürleri ve kalabalık davetli katıldı.

Tasavvuf müziği eşliğinde serginin tanıtımını, mini bir Semazen gösterisi izledi.  Daha sonra yüzlerce eserin sergilendiği alan gezildi. Altın tozu ile işlenen eserler büyük ilgi uyandırdı.

Karşıyaka Halk Eğitim Merkezi Suat Korkmaz, Mevlâna Celaleddin Rumi’nin öğretileri, insanlığa ışık tutan ve ruhsal derinliğiyle insanları etkileyen evrensel bir mesaj sunduğunu belirterek şunları söyledi. “Bu sergi, Mevlana’nın felsefesinden esinlenerek oluşturulmuş tezhip ve minyatür sanatını sizlerle buluşturuyor.

“Tezhip eserleri, zengin motifleri ve derin anlamlarıyla ruhu beslerken gözleri de büyülüyor”

Tezhip sanatı, incelikli hat ve süsleme teknikleriyle bezenmiş sayfalarıyla İslam kültürünün önemli bir parçasıdır. Mevlana’nın şiirlerinden ilham alarak oluşturulan tezhip eserleri, zengin motifleri ve derin anlamlarıyla ruhu beslerken gözleri de büyülüyor.

Minyatür sanatı ise küçük boyutlarıyla dikkat çekerken, detaylarıyla büyük bir sanat eseri yaratır. Mevlana’nın hayatından sahneleri ve sembolleri ustalıkla işleyen minyatürler, izleyicilere derin bir manevi deneyim sunuyor.

Bu sergi, Mevlana’nın öğretilerini sanat yoluyla kutlayarak onun evrensel mesajını daha da yaymaya adanmıştır. Mevlana’nın sevgi, hoşgörü ve birlik mesajlarını taşıyan bu eserler, ziyaretçilere ruhlarını besleyen bir yolculuk sunuyor.

Sergimizi ziyaret ederek, Mevlana’nın Işığında Tezhip ve Minyatür Sanatının büyüleyici dünyasına dalın ve ruhunuzu besleyen bir deneyim yaşayın.”

Karşıyaka Memur kardeşler camisindeki sergi salonunda açılan sergi 12 Mart’ta kadar gezilebilecek.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.