Menderes’e tarım vizyon projeleri

Menderes’e tarım vizyon projeleri
Yayınlama: 28.03.2024
A+
A-

Başkan Adayı Sinan Akdeniz;

“Çiftçimiz olmasaydı, dünya üzerinde olmayacaktık”

 

Menderes Belediye Başkan Adayı Sinan Akdeniz; tarım projelerini açıklarken; Atatürk’ün “Eğer; milletimizin büyük çoğunluğu çiftçi olmasaydı, bugün dünya üzerinde olmayacaktık.” sözünü hatırlatarak; “Köylerimiz ve köylülerimiz olmasaydı; Menderes de Menderes olmazdı. En büyük katma değeri sağlayan çiftçimizin refahı, üretim ve pazarlama gücü için büyük adımlar atacağız. Organize sanayi bölgemiz, lojistik köy gibi vizyon projelerimiz var. Menderes’imizi tarım alanında dünya markası yapacağız.” diye konuştu.

 

Cumhur İttifakı Menderes Belediye Başkan adayı Sinan Akdeniz; İzmir’in su kaynağı ve Menderes için de büyük önemi olan Tahtalı Barajı’nın ‘Koruma Havza Yönetmeliği’ne göre yeniden ele alınmasıyla ilgili girişimleri olacağını belirterek projelerini şöyle anlattı; “Menderes artık tarımdan turizme her alanda ihmallerin değil, atılımların dönemini yaşayacak. İlçemizde bu yönetmelik dolayısıyla yaşanılan mağduriyetler ve eksiklikler giderilmeye çalışılacak. En önemli tarım vizyon projemiz; Tarıma Dayalı Organize Sanayi Bölgesi.  Bunu mutlaka ilçemize kazandıracağız.  Tarım sektörünün nitelikli personel ihtiyacını karşılamak üzere Tarım Teknik Lisesi’nin kurulmasını sağlayacağız.”

 

Sinan Akdeniz ayrıca; ilçenin tarımsal ürünlerinin Türkiye’nin dört bir yanına dağıtımını kolaylaştıracak ve çiftçilerin pazarlama maliyetlerini azaltacak Lojistik Köy Vizyon Projesini de hayata geçireceklerini söyledi. Akdeniz ayrıca; yerel çiftliklerin katılımı ile kurulacak kooperatiflerin desteği ile Biyogaz ve Organik Gübre Üretim Tesisi ve Soğuk Hava Deposu kuracaklarını da açıkladı.

 

Güçlü kooperatifler ve tanıtım atağı

 

Menderes’in toprağının bereketine, çiftçisinin her ürünün en lezzetli ve en kalitelisini ürettiğine dikkat çeken Belediye Başkan Adayı Sinan Akdeniz; “Palamutarası, Çakaltepe’nin domatesi, Gölova’nın zeytini; Çileme, Karakuyu’nun mısırı; Altıntepe’de Ordulu hemşehrilerimizin eliyle yükselen kesme çiçek, narenciyemiz, adımızla anılan mandalinamız ve daha nice ürünümüz, ülke çapında üst değerde. Ben de tarım sektörünün bir parçasıyım. Kooperatifçiliği de önemsiyorum. Güçlü kooperatifler ve tanıtım atağı ilk hedeflerimizden. Ürünlerimizin ihracat yollarını açacak, kurumsal iş birliklerine öncülük edeceğiz. Belediyemiz, projelerin yanı sıra; kooperatiflerin pazarlama olanaklarını güçlendirecek, ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtım kampanyaları düzenleyecektir. Festivallerimizle de taçlandıracağımız bu çalışmaları ilk yıldan itibaren başlatmış olacağız.” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.