Mehmet Akif Ersoy’u anma haftasında İzmir’den gururlandıran başarı

Mehmet Akif Ersoy’u anma haftasında İzmir’den gururlandıran başarı
Yayınlama: 28.12.2023
A+
A-

Millî Eğitim Bakanlığı ile Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliği iş birliğinde düzenlenen lise seviyesindeki ‘Cinnah Genç Yazarlar Ödülü Kompozisyon Yarışması’nda Bergama Yusuf Kemalettin Perin Fen Lisesi büyük başarı elde etti.

Milli Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Salonunda düzenlenen törene; Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Milli Eğitim Bakan Yardımcıları Nazif Yılmaz ve Kemal Şamlıoğlu ile Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Yusuf Cüneyd katıldı.

Yılın Teması ‘20. Yüzyılın İki Büyük Şairi: Mehmet Akif ve Muhammed İkbal’

2016 yılından bu yana Türkiye genelinde lise 11 ve 12. sınıf öğrencileri arasında geleneksel olarak düzenlenen yarışmanın bu yılki teması ‘20. Yüzyılın İki Büyük Şairi: Mehmet Akif ve Muhammed İkbal’ idi.

Yarışmada yapılan değerlendirmeler sonucunda, 3 derece ve 3 mansiyon ödülü almaya hak kazanan toplam 6 eser belirlendi. Ankara’da düzenlenen törende dereceye giren öğrenciler, ödüllerini Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve bakan yardımcılarının elinden aldı.

İzmir Bergama Yusuf Kemalettin Perin Fen Lisesi 12. sınıf öğrencisi Cansu Dalga yarışmada, mansiyon ödülüne layık görüldü. Danışman öğretmeni Şuayip Kurnaz ile büyük bir başarıya imza atan Cansu, ödülünü Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz’ın elinden aldı.

Zulme Karşı Mücadele Verdiler

Başarısından dolayı öğrenciyi tebrik eden İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, “Doğum tarihi 20 Aralık, vefat tarihi 27 Aralık olan milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u, ‘20-27 Aralık Mehmet Akif Ersoy’u Anma Haftası’ dolayısıyla çeşitli etkinliklerle yâd ediyoruz. Bakanlığımızın düzenlediği yarışmanın bu yılki teması, iki kardeş ülkenin vatan ve özgürlük şairleri Mehmet Akif Ersoy ve Muhammet İkbal’di. Ortak noktaları, ikisinin de zulme karşı verdiği mücadele. Bu vesileyle, istiklal ve istikbal mücadelemizin en çetin dönemlerinde yüreği vatan, millet sevgisiyle ve bağımsızlık aşkıyla yanan milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle, minnetle ve hürmetle anıyoruz. Mehmet Akif Ersoy’u Anma Haftasının hemen öncesinde başarısıyla bizleri gururlandıran öğrencimizi tebrik ediyor, evladımızın başarısında emeği geçen öğretmenine ve ailesine teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.