Makedonya Türkçe eğitim bayramı

Makedonya Türkçe eğitim bayramı
Yayınlama: 21.12.2023
A+
A-
İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği “21 Aralık Makedonya Türkçe Eğitim Bayramı” nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. Dernek Başkanı ve Konak Belediye Meclis Üyesi Birol Özkardeşler basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi ” Kuzey Makedonya’daki soydaşlarımız Yugoslavya Federal Cumhuriyeti döneminde 21 Aralık 1944 tarihinde Türkçe Eğitim hakkına kavuşmuşlardır.
Makedonya Devletinin kuruluşu ile ise 15 Şubat 2007 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan kanunla 21 Aralık Kuzey Makedonya Türklerinin ‘Türkçe Eğitim Bayramı’ olarak resmi statüsünü kazanmıştır.
Kuzey Makedonya’da yaşayan soydaşlarımız bu ülkenin asli kurucu unsurlardır. Kuzey Makedonya’da çok dilli, çok dinli ve çok kültürlü bu yapıda resmi ve dini bayramlar toplumların birbirine karşı saygıyı ve kardeşlik bağlarının gelişmesine vesile olmakta, ortak bir toplum yapısının doğmasını sağlamaktadır.
Kuzey Makedonya’da İç Savaş sonrası 13 Ağustos 2001 tarihinde imzalan “Ohrid Çerçeve Anlaşması” ile azınlık toplumlarının haklarını iyileştirecek bazı kararlar alınmış ancak Ana dilde Eğitim, kamu kurumlarında istihdam ve temsiliyet konuları maalesef tam olarak çözülememiştir.
Ana dilde ilkokuldan Üniversiteye kadar eğitim görebilme şansına sahip olan Kuzey Makedonya’daki soydaşlarımız Türk Kültürünün Balkanlarda en iyi şekilde yaşanmasını sağlamakta; Anavatan Türkiye ile her konuda ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

Bizler Kuzey Makedonya’dan göç etmiş Evladı Fatihanlar olarak Kuzey Makedonya’da yaşayan tüm soydaşlarımızın ’21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı’nı kutlar, başarı ve aydınlık yarınlar dileriz”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.