Karşıyaka’da Sportif Yetenek Ölçüm ve Spora Yönlendirme Merkezi yoğun ilgi görüyor

Karşıyaka’da Sportif Yetenek Ölçüm ve Spora Yönlendirme Merkezi yoğun ilgi görüyor
Yayınlama: 24.01.2024
A+
A-
Karşıyaka Belediyesi’nin 2 yıl önce hizmete aldığı Sportif Yetenek Ölçüm ve Spora Yönlendirme Merkezi yoğun ilgi görmeye devam ediyor.
 
Merkezden iki yıl içerisinde toplam 2076 çocuk hizmet aldı. 1144 kulüp sporcusunun performansı ölçülürken 932 bireysel başvuru sonucunda uygun sporlara yönlendirme yapıldı.
 
Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Karşıyaka’mızda çocuklarımız gerek okullarında gerekse kurslarda erken yaşlarda sporla tanışıyorlar. Bu süreçte, çocukların kendilerine uygun, yetenekli olabilecekleri branşlara yönlendirilmelerini önemsiyoruz” dedi.
Karşıyaka Suat Cemile Balcıoğlu Spor Salonu’nda faaliyet gösteren Sportif Yetenek Ölçüm ve Spora Yönlendirme Merkezi’nde uzman kadrosuyla ücretsiz ölçüm ve yönlendirme hizmeti veriliyor. Çocukların sportif yeteneklerini keşfetmek ve kabiliyetleri doğrultusunda doğru branşa yönlendirmek amacıyla Karşıyaka Belediyesi Spor İşleri Müdürlüğü’ne bağlı uzman spor eğitmenleri eşliğinde yapılan testlerde, 16 farklı performans ve yetenek ölçümü yapılıyor. 8, 9, 10 yaşındaki çocuklara sportif yetenek ölçümleri; 11-18 yaş aralığındaki gençlere ise sporcu performans testleri uygulanıyor. Testlerin ardından sonuçları gösteren bir rapor veriliyor. Okul programı, ulaşım ve antrenman yoğunluğu gibi nedenlerden dolayı tesise gidemeyen çocuklar için başvuru yapılması durumunda okulların spor salonlarında da ölçüm hizmeti verilebiliyor. Merkezin açıldığı günden bu yana 2 yıl içerisinde toplam 2076 ölçüm ve test gerçekleştirildi. Bireysel olarak başvuran 8-10 yaş grubundaki 932 çocuk doğru spor branşlarına yönlendirilirken 1144 kulüp sporcusunun ise performans testleri yapıldı. Merkeze 19 kulübün yanı sıra 6 kolej başvuru gerçekleştirerek ücretsiz hizmetlerden yararlandı. Yapılan yönlendirmelerin ardından velilerin isteği üzerine 41 sporcu belirli aralıklarla görüşmeler yapılarak takibe alındı.
DESTEK SUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Temel amaçlarının çocuk ve gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmak ve sağlıklı gelişimlerine destek sunmak olduğunu belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Karşıyaka’da her yaştan yurttaşımız spora ilgi duyuyor. Belediyemizin imkanları çerçevesinde hem altyapı yatırımları yaparak hem de çeşitli etkinliklerle spora destek oluyor, sağlıklı bir toplum için üzerimize düşeni yapıyoruz. Karşıyaka’mızda çocuklarımız gerek okullarında gerekse kurslarda erken yaşlarda sporla tanışıyorlar. Bu süreçte, çocukların kendilerine uygun, yetenekli olabilecekleri branşlara yönlendirilmelerini önemsiyoruz. 2 yıl önce hizmete açtığımız Sportif Yetenek Ölçüm ve Spora Yönlendirme Merkezi’mizle bu noktada önemli bir misyon üstlendik. Kulüpler ya da okullar aracılığıyla başvuran genç sporcularımızın performans ölümünü yapıyoruz, yine toplu ya da bireysel başvuru yapan 8-10 yaş arası çocuklarımızın da yetenek testlerini gerçekleştirerek kendilerine en uygun sporla tanışmalarına aracılık ediyoruz. Spor, çocuklarımızın hem beden hem de ruh sağlığına destek sunan önemli bir unsur. Karşıyaka bir spor kenti; çok başarılı sporcular yetiştirmiş bir kent. Bu başarıyı daha da ileriye götürmek için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR
Tamamen dijital altyapı ile gerçekleştirilen testlerde çocukların vücut analizi ve kilo, boy ölçümü yapılıyor. Ardından çocuklar; esneklik, el kavrama kuvveti, el/göz koordinasyonunu inceleyen disklere dokunma, uzun atlama, kulaç uzunluğu, oturma yüksekliği, mekik, denge, dikey sıçrama, sırt-bacak kuvveti ve bükülü kol asılı kalma testlerine tabi tutuluyor. Son olarak da fotoselli cihazların yer aldığı alanda sesli uyarı sistemi ile çalışan sürat, çeviklik ve mekik koşusu gerçekleştiriliyor. İnsan faktöründen bağımsız dijital ve birbirine entegre sistemler sayesinde çocukların testlerde elde ettiği başarı oranları anlık olarak rapora yansıtılıyor. Bu oranlar doğrultusunda da hangi spor branşında daha yetenekli olabileceği yüzdelik oran olarak belirleniyor. Merkezde sportif yetenek ölçümün dışında, 11-18 yaş aralığındaki çocuk ve gençlerimiz için sportif performans ölçüm ve takip hizmeti de veriliyor. Genç sporcuların testleri belli aralıklarla yenilenerek gelişimi izlenebiliyor. Merkez bu doğrultuda amatör ve profesyonel takımların alt yapılarına da hizmet verebiliyor.
DETAYLI BİLGİ VE BAŞVURU
Karşıyaka Suat Cemile Balcıoğlu Spor Salonu’ndaki sportif yetenek ve performans ölçümlerine katılmak için www.karsiyaka.bel.tr web adresinden randevu talebinde bulunulabiliyor, 0 549 260 02 23 numaralı hattan detaylı bilgi alınabiliyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.