İZSİAD Başkanı Cengiz Rusya ambargosuna dikkat çekti

İZSİAD Başkanı Cengiz Rusya ambargosuna dikkat çekti
Yayınlama: 08.02.2024
A+
A-

İZSİAD Başkanı Cengiz:

“Rusya ambargosu Türk şirketlerini vuruyor”

 

İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Cengiz, Ukrayna savaşıyla birlikte ABD ve AB ülkelerinin Rusya üzerindeki yaptırımları, Rusya’ya ihracat yapan Türk firmalarında tahsilat krizine yol açtığını söyledi. Ocak başından beri Türk firmalarının herhangi bir para biriminde ödeme almadığının altını çizen İZSİAD Başkanı Cengiz, “Rusya ambargosu Türk şirketlerini vurmaya başladı” dedi.

Ödemeleri reddedilen firmaların bankalardan net bir bilgi alamadığını, durumun devamı halinde Rusya’ya ihracatın tamamen durma riskinin ortaya çıktığını vurgulayan İZSİAD Başkanı Cengiz, “Rusya’nın taleplerini başka ülkelere yönlendirmesi, tahsilat güçlükleri yaşayan firmaların finansal bakımdan zorluklar yaşaması hatta iflasın eşiğine gelmesi kaçınılmazdır. Sorun her geçen gün büyüyor” dedi.

Cengiz: “Ticaret Bakanlığı daha aktif devreye girmeli”

Konuya ilişkin olarak Ticaret Bakanlığı’nın tahsilat yapamayan firmaların taleplerini toplamaya çalıştığını hatırlatan Cengiz, “Ancak firmaların içinde bulunduğu zorluklar artarak devam etmektedir. Türk üreticilerinin yaşadığı mağduriyetlerin bir an önce sonlandırılabilmesi amacıyla İZSİAD olarak Ticaret Bakanlığı’nın ivedilikle bir çözüm geliştirmesini beklemekteyiz” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.