İZİKAD Akdenizli iş insanlarını İzmir’de buluşturdu

İZİKAD Akdenizli iş insanlarını İzmir’de buluşturdu
Yayınlama: 29.01.2024
A+
A-

Akdeniz’in tekrar bir barış ve güzellik havzası olacağını düşünüyorum. Turizm destinasyonlarının ve Akdeniz kültürünün daha da gelişeceğini inanıyorum. Bu Zirve’de alınacak kararlar bu hedefe ulaşmamıza yardımcı olacaktır.”

Mansfield: “Ticaret yapmalı, bağ kurmalıyız”

Toplantıda ayrıca TMG Foreign Trade Mining Yönetim Kurulu Başkanı Zuhal Mansfield ise Akdeniz’in tarih boyunca önemine dikkat çekerek, ilkçağlardan bu yana Akdeniz havzasındaki medeniyetlerin birbirleriyle sürdürdükleri kültürel ve ticari ilişkileri anlattı. Yeraltı ve yerüstü bütün zenginliklerin bu bölgede yer aldığına işaret eden Mansfield, “Ticaret yapmak zorundayız. Gençlerimizi eğitmeliyiz. Yeni kuşaklara transit ticareti öğretmeliyiz. İş dünyası ekonomik aktiviteler için hazır. Yeni baştan ele almalıyız hepsini. Dünya şekilleniyor, biz geç kalmamak mecburiyetindeyiz” diye konuştu.

 

ASCAME Başkanı Ahmed El Wakıl da konuşmasında zirveyi düzenleyen İZİKAD’a ve paydaşlarına teşekkür etti. Bu zirvenin Akdeniz ülkeleri arasındaki ticaretin daha da gelişmesi için öncü olacağına vurgu yaptı. Ticari ilişkilerin ötesinde kültürel temasların da önemli olduğuna işaret eden Wakıl, Akdeniz iş dünyası olarak ticaret hacmini yukarıya çekmek zorunda olduklarını vurguladı.

İzmir’de İş Ortamı ve Fırsatlar

Açılış konuşmaları MİD OF MED Proje Koordinatörü Canan Öztürk’ün sunumu ile tamamlandı. Günün ilk oturumu ise BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kasalı moderatörlüğünde ESBAŞ CEO’su Faruk Güler, ALOSBİ Başkanı Haluk Tezcan, EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi’nin konuşmacı olarak katıldığı “İzmir’de İş Ortamı ve Fırsatlar” paneliyle devam etti.

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.