Gümüşoğlu: Menderes’te tarıma yeni bir boyut kazandıracağız

Gümüşoğlu: Menderes’te tarıma yeni bir boyut kazandıracağız
Yayınlama: 12.01.2024
A+
A-

Menderes Ziraat Odası’nı ziyaret eden CHP Menderes Belediye Başkan Aday Adayı Doç. Dr. Turgut Gümüşoğlu, “İklim krizine dirençli, tarımda dijital dönüşümü gerçekleştireceğiz” dedi.

Seçim çalışmalarını seri ziyaretleriyle devam ettiren CHP Menderes Belediye Başkan Aday Adayı Doç. Dr. Turgut Gümüşoğlu, Menderes çiftçisinin çatı kuruluşu Ziraat Odasını ziyaret etti. Tarım kesiminin sorunları ve çözüm önerileri hakkında görüş alışverişinde bulunan Gümüşoğlu, belediyecilikteki yeni anlayışı hakkında bilgi verdi.

MENDERES GIDANIN GÜVENCESİ OLACAK

Pandemi döneminde sürdürülebilir gıda güvenliğinin büyük önem kazandığına dikkati çeken Doç. Dr. Turgut Gümüşoğlu, “İklim krizi her geçen gün etkisini biraz daha artırıyor. Buzulların erimesi, günlerce süren orman yangınları, sel baskınları, aşırı sıcaklar ve kuraklık gıda güvenliğindeki sorunları yükseltiyor. Bilimsel araştırmalar, milyonlarca insanın açlık riskiyle karşı karşıya olduğunu ve gıda güvenliğine yönelik önlemlerin artırılması gerektiğini ortaya koyuyor. İnsanımızın gıda güvenliğindeki garantörünün ilçemizin verimli toprakları olması gerekir. Farklı sorunlar nedeniyle ilçemizdeki tarım potansiyeli tam olarak harekete geçirilemiyor. Göreve geldiğimizde bu sorunları tek tek çözerek Menderes’i tarımsal üretimde gıda güvenliğinin sigortası yapacağız” dedi.

MENDERES’E KAZANDIRACAĞIZ

Kendisinin de tarım alanında önemli çalışmaları olduğunu hatırlatan Doç. Dr. Gümüşoğlu, “Menderes’in tarımsal kronik sorunlarını biliyorum. Üreticimizin çilesine son vereceğiz.  Menderes Sebze ve Meyve Hali’ni ivedilikle kuracağız. Fiziki ve dijital hibrit niteliğinde çiçek mezatını ilçemize kazandıracağız. Ulusal ve uluslararasından çiçek toptancıları en güzel çiçekleri alabilmek için açık artırma usulü birbirleriyle yarışacak. Ata tohumlarını yaygınlaştıracağız. Ata tohumu fidanlarını daha ulaşılır kılacağız. Kazanan bizim çiftçimiz, kazanan Menderes olacak” ifadelerini kullandı.

BİZ PLANLAYACAĞIZ

Tarımsal koordinasyonu sağlayacaklarını belirten Doç. Dr. Gümüşoğlu, “İlçemizin kalkınması, çiftçilerimizin gelirlerinin ve hayat standartlarının yükseltilmesi için elimizi taşın altına koymaktan çekinmeyeceğiz. Geleneksel tarımın eksiklerini gidereceğiz. Organik tarımı destekleyeceğiz. Dijital tarımın nimetlerinden bizim çiftçimizi de faydalandıracağız. Tarımı yaşlı uğraşı olmaktan çıkaracağız. Yüksek gelir elde edecekleri alanlarda gençlerimize eğitim vereceğiz. Girişimlerini teşvik edeceğiz. Tarım, hayvancılık ve su ürünleri ile ilgili her türlü tarım girdilerinin hesaplı fiyatlardan temin edilmesini sağlayacağız. Finansman sorunlarına çözüm üreteceğiz.  Planlı ve projeli üretime geçilmesine önderlik edeceğiz. Toprak analiz sonuçlarına dayalı, iklim krizlerine dayanıklı üretimin yapılmasını sağlayacağız” diye konuştu.

KALKINDIRAN BELEDİYECİLİK YAPACAĞIZ

Klasik yerel yönetim anlayışını değiştireceklerini vurgulayan CHP Menderes Belediye Başkan Aday Adayı Doç. Dr. Turgut Gümüşoğlu, “Biz göreve geldiğimizde Menderes Belediyesi alışılagelmiş hizmetlerinin daha üzerinde, ilçenin ekonomik olarak gelişmesinde, kalkınmasında önemli görevler üstlenecek. Değişim kapsamında kırsal ve tarımsal kalkınmada aktif rol üstleneceğim. Belediyemizin başarıları sadece yaptığımız yolların uzunluklarıyla, döktüğümüz asfalt miktarıyla veya topladığımız çöplerin büyüklüğüyle ölçülmeyecek. İlçemizin tarımsal ve kırsal kalkınma alanlarındaki çalışmalarımızı da içine alacak şekilde bir bütün olarak gelişmesine, kalkınmasına sağlayacağımız hizmetlerle ölçülecek. Günümüzde globalleşmenin de rüzgarıyla, yöremizde üretilen bir ürün sadece kendi bölgemizde değil, dünyanın ta öteki ucunda da tüketilebilmesini sağlayacağız. İlçemizin gücüne güç katacak Menderes Belediyemiz, girişim ortamlarının sağlanmasına önderlik edecek, yönlendirmelerimizle, geliştireceğimiz politikalarımızla, oluşturacağımız farkındalıklarla tarımsal ve kırsal kalkınmaya liderlik yapacağız” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.