Glutensiz diyet: trend mi yoksa tedavi yöntemi mi?

Glutensiz diyet: trend mi yoksa tedavi yöntemi mi?
Yayınlama: 16.02.2024
A+
A-

Denizli Özel Egekent Hastanesi Diyetisyen Cemile Gül Glutensiz diyet hakkında bilinmeyenleri açıkladı.

 

Diyetisyen Cemile Gül “Günlük beslenme düzeninde buğday ve gluten içeren ürünlerden kaçınmak, Dünya çapında popüler hale gelmiştir. Bireyler; ağırlık kontrolü, temiz-beslenme, daha iyi bağırsak sağlığı gibi muhtemel sağlık faydaları için buğday ve glutenden kaçınmaktadırlar. Bununla birlikte, çölyak hastalığı gibi hayat boyu glutensiz diyetle beslenmek zorunda olan bireyler de vardır.” dedi.

 

Glutensiz diyetin her zaman doğru bir diyet olmadığına dikkat çeken Dyt. Cemile Gül “Otoimmün hastalık yada alerjik olmayan bir hastalık varlığında, glutensiz diyetin olumlu sonuçlar verdiği çeşitli çalışmalarla kanıtlanmıştır. Glutensiz diyetin çölyak, gluten ataksisi, dermatitis herpetiformis ve buğday alerjisi gibi hastalıklarda kanıtlanmış bir beslenme tedavisi olduğu bilinmektedir. Bu hastalıkların dışında, örneğin çölyak olmayan gluten duyarlılığında, bazı nörolojik rahatsızlıklarda, migren, depresyon ve otizmde glutensiz beslenmenin semptomların azalmasına neden olabildiği de görülmüştür. Fakat glutensiz diyetin genellikle yüksek doymuş yağ ve kalori içerikli olabildiği, posa miktarının standart diyetlere göre düşük olduğu, glutensiz diyet uygulayan bireyde B vitamini, demir, folat ve mikro besin ögeleri eksiklikleri oluşabileceği ve glutensiz diyetin toksik metal maruziyetini de arttırabileceği unutulmamalıdır. Glutenle ilişkili altta yatan bir hastalık bulunmadığında, glutensiz ürünlere ulaşılabilirliğin azlığı, glutensiz beslenmenin psikolojik ve sosyal zorlukları, maddi yükü, bağırsak sağlığına ve immün sistem fonksiyonlarına olan etkileri mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.”  ifadelerini kullandı.

 

Son olarak Dyt. Cemile Gül “Özetle; Bireyler hekim veya diyetisyenlerinin yönlendirmesiyle glutensiz diyet uygulamalıdırlar. Aksi takdirde uzun vadede uygulanan glutensiz diyet yararlarının yanında vücutta eksikliklere de yol açabilmektedir.”  cümlesinin altını çizdi.

 

Dyt. Cemile Gül

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.