Foça’da pelikanlar vatandaşlara dost balıkçıyla arkadaş

Foça’da pelikanlar vatandaşlara dost balıkçıyla arkadaş
Yayınlama: 29.04.2024
A+
A-
FOÇADA PELİKANLAR
VATANDAŞLA DOST BALIKÇIYLA ARKADAŞ

İzmir’in turistik İlçesi Foça’da balıkçılar denizin iri ama sevimli kuşları pelikanlarla arkadaş oldu. İlçeye sürekli gelen iki pelikana Pakize ve Osman ismini veren balıkçılar avlarından onlara mutlaka pay ayırıyorlar.

İlçe Merkezindeki Küçükdeniz Limanı’na daha önceleri Aralık sonu gibi gelip Mart başlarında  ayrılan pelikanlar  son yıllarda yılın önemli bir bölümünü ilçede geçirmeye başladılar. Pelikanların sayıları bazı yıllar değişkenlik gösterse de 4’ten aşağıya düşmüyor. Liman içinde olduğu gibi, bağlı tekneler arasında dolaşan, zaman zaman teknelere çıkan, tekne üzerlerinde avdan dönen balıkçıların ağlarını temizledikleri anlarda yanlarından hiç ayrılmayan, hatta Foça’nın ünlü kedileriyle balık kapma yarışına giren pelikanlar kentin en çok fotoğrafı çekilen tanıtıcı unsurlarından biri oldu.

Çok balık tüketen, yiyeceklerinin bir bölümünü kendileri avlayan ama çoğunlukla avdan dönen balıkçıları kovalayan pelikanlar vatandaşların da ilgi odağı haline geldi.

POZ VERİYOR

Foçalı vatandaşlardan Sabri Dikmen pelikanlardan özellikle Pakize’nin söylenenleri anladığını, fotoğraf çekmek isteyenlere poz verdiğini iddia etti. Sabri Dikmen;” Balığı göstereceksin. Gel Pakize poz ver diyeceksin. Poz verecek.  Atacaksın balığı. Çekeceksin resmi.” Dedi.

ONLAR BİZSİZ BİZ ONLARSIZ YAPAMAYIZ

Foçalı balıkçı Kaya Çakmak ise pelikanların kendilerini tanıdığını söyledi. Kaya Çakmak; “Bu kuşlar bizi tanır. Biz de onları tanırız. Birinin adı Pakize birinin ki Osman. Pakize en küçüğüdür. Diğer ikisininkini bilmiyorum.  Her sene gelirler. Biz onlara bakarız. Bize misafir olarak gelir giderler. Onlar bizsiz yapamazlar, bizler onlarsız. Geçinip gidiyoruz. “dedi.

Foçalıların çoğunluğunun tanıdığı pelikanlar ilçeyi ziyarete gelenlerinde büyük ilgisini çekiyor.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.