Diz protezine robot dokunuşu

Diz protezine robot dokunuşu
Yayınlama: 04.01.2024
A+
A-

BABA-OĞUL ROBOTİK PROTEZLE YÜRÜDÜLER

 

DİZ PROTEZİNE ROBOT DOKUNUŞU

 

 İzmir’de yaşayan Vedat Kazanan, bundan bir buçuk yıl önce geçirdiği robotik diz protezi ameliyatı ile günlük hayatına dönerken, babası da yürümekte zorlanınca kendi doktoruna başvurarak Medicana International İzmir Hastanesi’nde aynı ameliyatı yaptırdı. Dizdeki hareket kaybını milimetrik olarak hesaplayarak bağ dengesini koruyan robotik teknik, protezin uzun ömürlü olmasını sağlıyor.

 

 

Didim’de yaşayan 78 yaşındaki Mustafa Kazanan, uzun süre diz ağrısından dolayı, oturduğu evin bahçesine bile çıkamayacak duruma gelince oğluna “Seni ameliyat eden doktora götür beni” dedi. Bunun üzerine Medicana International İzmir Hastanesi Ortopedi Uzmanı Op.Dr.Selçuk Öçmen tarafından dizine robotik yöntemle protez takıldı. Bundan bir buçuk yıl önce kendisi de aynı ameliyatı olan 52 yaşındaki Vedat Kazanan, “Küçük yaşlardan itibaren severek oynadığım futbolu sakatlanınca futbolu bırakmak zorunda kalmıştım. Arada rahatsızlansam da çok ciddi bir sorun yaşamadığım için tedavi görmedim. Ama bundan bir buçuk yıl önce dizimi biraz zorladım ve ağrılarım giderek artmaya başladı. Dr.Selçuk Öçmen tarafından robotik diz protezi ameliyatı olup, günlük yaşantıma geri dönünce babamı da aynı ameliyat için doktoruma emanet ettim” dedi.

 

Robot kılavuzluk yapıyor

 Dünyada giderek yaygınlaşan robotik protez cerrahisi, Medicana International İzmir Hastanesi’nde Ortopedi Uzmanları Prof.Dr.Devrim Akseki ve Op.Dr.Selçuk Öçmen tarafından uygulanıyor. Robotik diz protezi tekniğiyle, dizdeki eğrilik ve hareket kısıtlılığı milimetrik olarak hesaplanarak protezin dize tam olarak oturması sağlanıyor.

 

Medicana International İzmir Hastanesi Ortopedi Uzmanı Prof.Dr.Devrim Akseki, robotik diz protezi ameliyatı ile ilgili şu bilgileri verdi: “Diz eklemlerinde sıvı kaybı, kireçlenme, kıkırdak dokusunun bozulması gibi sorunlar ilerleyip hasta günlük hayatındaki basit işleri bile yapamayacak hale geldiğinde, diğer tedavilere de yanıt alamıyorsak protez öneriyoruz. Dünyada artık protez uygulamalarında robotik yöntem yaygınlaşmaya başladı. Normal robotik ameliyatlardan farklı olarak bu teknikte, ameliyatı robot değil yine cerrah yapıyor. Robot bize kılavuzluk yaparak, bize neyi nereden ne kadar eğimle ne kadar açıyla ne kadar derece dönüklükle kesmemiz gerektiğini söylüyor. Yapılan bilimsel çalışmalar, robotla yapılan protez cerrahilerinin başarılı sonuçlar verdiğini gösteriyor. Protezi yerleştirmeden önce bağ dokularının dengesi, robot sayesinde ayarlanıyor ve hastanın ameliyat sonrası hareket etmesini kolaylaşıyor. Protezin neden olduğu yabancı cisim hissi az oluyor böylece hasta kısa sürede sosyal hayatına dönebiliyor.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.