DEÜ’nün yeni eğitim üssü hizmete girdi

DEÜ’nün yeni eğitim üssü hizmete girdi
Yayınlama: 04.01.2024
A+
A-

DEÜ’NÜN YENİ EĞİTİM ÜSSÜ HİZMETE GİRDİ
TEKNOLOJİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ HARMANLAYAN ‘META SINIF’

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Dokuzçeşmeler Yerleşkesinde bulunan Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne (DEUZEM) yeni eğitim hizmeti ‘Sürdürülebilir Meta Sınıf’ı kazandırdı. Proje yürütücülüğünü DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın yaptığı ve DEÜ Dokuzçeşmeler Yerleşkesi DEUZEM binasında hizmete giren Meta Sınıf’ın açılış törenine DEÜ üst yönetimi, DEUZEM Müdürü Prof. Dr. Bahar Baran, akademik ve idari personeller ile çok sayıda öğrenci katılım gösterdi. Törende konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Meta Sınıfımız, gelişmiş teknoloji ile sürdürülebilir eğitimin harmanlandığı bir yatırım olarak da dikkat çekiyor. Kentimizin ve ülkemizin eğitim geleceğine büyük bir katkı sağlayacağını düşündüğümüz yeni hizmet birimimizin hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

Uzman akademik kadrosu ve güçlü teknolojik altyapısı ile Türkiye’nin önde gelen kurumlarından birisi olan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Buca’daki Dokuzçeşmeler Yerleşkesinde bulunan Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne (DEUZEM) yeni bir eğitim hizmeti olan ‘Sürdürülebilir Meta Sınıf’ı kazandırdı. Proje yürütücülüğünü DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın yaptığı DEUZEM binasında hizmete giren ve bir yıl gibi kısa bir sürede tamamlanan Meta Sınıf’ın açılış törenine; DEÜ üst yönetimi, DEUZEM Müdürü Prof. Dr. Bahar Baran, akademik ve idari personeller ile çok sayıda öğrenci katılım gösterdi. Törende konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Üniversitemizin yenilikçilik ruhunu ortaya koyan Meta Sınıfımız, ülkemizin ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonu doğrultusunda belirlediği sürdürülebilir gelişme hedeflerini destekleyen, çevreye duyarlı ve teknoloji merkezli bir eğitim anlayışını temsil ediyor. Dünyanın her noktasından erişilebilen ve öğrencilerin deneyimlerine odaklanan bir öğrenme ortamı sunan sınıfımız, yapay zekâ, nesnelerin interneti ve çoklu ortam uygulamaları gibi en son teknolojilerle zenginleştirilmiş durumda. Meta Sınıfımız, gelişmiş teknoloji ile sürdürülebilir eğitimin harmanlandığı bir yatırım olarak da dikkat çekiyor. Kentimizin ve ülkemizin eğitim geleceğine büyük bir katkı sağlayacağını düşündüğümüz yeni hizmet birimimizin hayırlı olmasını diliyoruz” dedi

SADECE BAŞLANGIÇ
DEUZEM Meta Sınıf açılışının, DEÜ’nün eğitimdeki dönüşüm yolculuğunda sadece bir başlangıç noktası olduğunu kaydeden Rektör Hotar, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Önümüzdeki dönemlerde, bu modelin daha da iyileştirilmesi, genişletilmesi ve derinleştirilmesi üzerine yoğunlaşacağız. Birlikte çalışarak, daha sürdürülebilir ve daha yenilikçi bir eğitim sistemi inşa etme yolunda ilerleyeceğiz. Sınıfımızın, eğitimde dijitalleşme ve yenilikçilik açısından bir model oluşturması ve ülkemizin küresel eğitim platformundaki yerini güçlendirmesi noktasında önemli bir adım olduğuna yürekten inanıyorum.”

“YENİLİKÇİ YAKLAŞIMLARIMIZ SÜRECEK”
Yapay zekâ, nesnelerin interneti ve çoklu ortam uygulamaları gibi en son teknolojilerle zenginleştirilmiş olan Meta Sınıfın, DEÜ öğrencilerinin dijital dünyada rekabet edebilmeleri için gerekli becerileri kazanmalarına olanak tanıyacağını ifade eden Rektör Hotar, “Bu sayede öğrencilerimiz, bu yenilikçi ve etkileşimli ortamda sadece bilgiye erişmekle kalmayacak, aynı zamanda bilgiyi uygulama ve yaratıcı şekillerde kullanma konusunda da yetkinliklerini geliştirecekler” şeklinde konuştu.

EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ
DEÜ’nün Meta Sınıf projesinin merkezinde sürdürülebilir malzemeler kullanarak kaynakların daha verimli kullanımına olanak sağlayan, enerji tasarruflu ve hibrit öğretime olanak sağlama düşüncesinin yattığını belirten DEUZEM Müdürü Prof. Dr. Bahar Baran, Meta Sınıf ile dezavantajlı grupların eğitimde fırsat eşitliğini yakalayabileceklerine dikkat çekti. Projenin geliştirilmesindeki ana hedeflerinin nitelikli ve sürdürülebilir eğitime katkı sağlamak olduğunu söyleyen Baran, “Sınıfımızda sürdürülebilir malzemeler kullanmaya ise özellikle dikkat ettik. Organik malzemeler biliyorsunuz solunuma zarar verebiliyor. Biz de duvar boyalarımızdan yerdeki zemine kadar her şeyi sertifikalı ve sürdürülebilir malzemelerden seçtik” ifadelerinde bulundu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.