Çandarlı Limanı, Denizüstü RES’lerin üretim merkezi oluyor

Çandarlı Limanı, Denizüstü RES’lerin üretim merkezi oluyor
Yayınlama: 14.01.2024
A+
A-

DENİZÜSTÜ RÜZGÂR ENERJİSİ DERNEĞİ (DÜRED) BAŞKANI MURAT DURAK:

“DENİZÜSTÜ RÜZGÂR ENERJİSİ SEKTÖRÜ 40’TAN FAZLA SEKTÖRE SİPARİŞ VERİYOR, KARADA KURULU RÜZGÂR SANTRALLERİNE GÖRE MEGAVAT BAŞINA 10 KAT FAZLA İSTİHDAM SAĞLIYOR”

GİSBİR TEMSİLCİSİ FERHAT ACUNER:

“HEYECANIMIZIN ARKA PLANINDA TÜRK GEMİ İNŞA SANAYİSİNİN DENİZÜSTÜNDE HER TÜRLÜ İNŞAATI YERLİ VE MİLLİ İMKÂNLARLA YAPABİLME YETENEĞİ VAR.”

 

Türkiye’nin temiz enerji kaynakları arasında en yüksek derecede potansiyel sunan Denizüstü Rüzgâr Enerjisi’nde (DRES) sanayi envanteri çalışması tamamlanarak ilk kez İzmir’de enerji sektörü ve kamuoyu ile paylaşıldı.

Enerji Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ENSİA), Denizüstü Rüzgâr Enerjisi Derneği (DÜRED) ve Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği’nin (GİSBİR) koordinasyonu; İzmir Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle hazırlanan “Denizüstü Rüzgâr Enerjisi Yol Haritası ve Sanayi Envanteri Tanıtım Toplantısı” Hilton Garden Inn Otel’de gerçekleştirildi.

 

// “ENERJİ YOKSULU DEĞİL, ENERJİYİ ÜRETME YOKSULUYUZ”

 

Rüzgâr enerjisi sektöründe yer alan firmaların yoğun katılımına sahne olan toplantının açılışında konuşan İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, “Türkiye’nin enerji yoksulu bir ülke değil, enerjiyi üretme yoksulu bir ülke olduğuna” dikkat çekerek, rüzgâr enerjisinde 26 yılda çok önemli başarıların elde edildiğini belirtti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.