Birinci Dünya Savaşı’ndan kalma mevzi çıktı! 2 kilometre uzunluğunda

Birinci Dünya Savaşı’ndan kalma mevzi çıktı! 2 kilometre uzunluğunda
Yayınlama: 07.01.2024
A+
A-

Antalya’da üstünde piknik yapılan alanda Birinci Dünya Savaşı’ndan kalma, 2 kilometre uzunluğunda savaş mevzileri ve komuta kontrol merkezi bir görevli tarafından keşfedildi. Mevziler hakkında tespit çalışmaları yapan emekli albay Suat Akgül, “Bütün olarak düşündüğümüzde hem Antalya hem Akdeniz kıyısında bu şekilde büyük, geniş ve korunaklı siperlerin olması bir ilktir” şeklinde konuştu. İşte, bozulmadan muhafaza edilen kontrol merkezinin görüntüleri.

Üstünde piknik yapılıyordu. Birinci Dünya Savaşı’ndan kalma mevziler ve komuta kontrol merkezi çıktı.

Birinci Dünya Savaşı’ndan kalma ilk savaş mevzilerinin kalıntıları, 2020 yılında Antalya Hayvanat Bahçesi’nde çalışan bir görevli tarafından fark edildi.

Görevlinin durumu tanıdığı bir emekli albaya iletmesi üzerine Antalya’da yaşayan emekli öğretmen albay Dr. Albay Suat Akgül detayları anlattı.

Akgül, “Mevzilerle ve siperlerle ilgili tecrübem olduğu için beni buldular. Ben de burada değerlendirmeler yaptım. Türkiye Emekli Subaylar Derneği, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği’nden emekli albaylarla inceleme yaptık. Bunların Birinci Dünya Savaşı’ndan kalan siperler olduğunu tespit ettik.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.