Uşak’a yılda 770 bin m3 içme suyu geliyor

Uşak’a yılda 770 bin m3 içme suyu geliyor
Yayınlama: 17.01.2024
A+
A-

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

2024 yazında tamamlanacak

İçme ve kullanma suyu sıkıntısı yaşayan Uşak’a Sorkun müjdesi. Gövde imalatları tamamlanan gölette, % 92 fiziki gerçekleşme oranına ulaşıldı. Projenin 2024 yazında tüm aşamaları ile bitirileceğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, kente göletten yılda 770 bin m3 içme ve kullanma suyu sağlanacağını söyledi.

Projenin kış aylarının elverişsiz iklimine rağmen hız kesmeden devam ettiğini belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta , “ Hedefimiz 2023 yılı sonuna kadar Sorkun Göleti’nin gövdesini tamamlamaktı. Bu amaç doğrultusunda yaz ayları boyunca yoğun bir tempoda çalıştık. Yaklaşık 39 bin m3 SSB imalatı ve 4500 m3 ‘lük C20 ön yüz beton kaplama çalışmalarını bitirdik. Göletin gövde dolgusunu tamamladık. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde dolusavak ve vana odası imalatlarını da bitireceğiz. 2024 yazına kadar projeyi her yönü ile tamamlayıp, vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz. Uşak’a şimdiden hayırlı olsun” dedi.

Su tutma kapasitesi 2’ye katlandı

Uşak’ın içme suyu problemini hafifletmek amacıyla Sorkun Göleti projesinde de revizeye gittiklerini hatırlatan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Depolama tesisimizin gövde yüksekliği başta temelden 24 metre olarak planlanmıştı. Ancak kentimizin su ihtiyacını da göz önüne alarak projeyi değiştirdik. Gövde yüksekliğini 24 metreden 25 metreye çıkartarak yaklaşık 2 kat depolama hacmine ulaştık.  Böylece Sorkun Göleti’ndeki su tutma kapasitemiz 646 bin m3’ten, 1 milyon 260 bin m3 ‘e çıktı.” Diye konuştu.

 

Tamamlandığında Sorkun Göleti’nden Uşak’a yılda 770 bin m3 içme ve kullanma suyu verilecek. Gölet aynı zamanda kenti taşkınlardan da koruyacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.