Tarihi bir dönüm noktası: İzmir bütünleşik Afet ve çevre platformu kuruldu

Tarihi bir dönüm noktası: İzmir bütünleşik Afet ve çevre platformu kuruldu
Yayınlama: 07.03.2024
A+
A-
İZMİR BÜTÜNLEŞİK AFET VE ÇEVRE PLATFORMUNDAN ,
DEPREM FARKINDALIK TOPLANTISI
İzmir’de tarihe önemli bir not düşüldü.
İzmir’de afetler, ikincil afetler, çevre, ekoloji, İSG, halk sağlığı gibi konularda faaliyet gösteren STK’lar bir platform çatısı altında bir araya geldiler.
Paydaş STK’larla ortaklaşa kurulan *İzmir Bütünleşik Afet ve Çevre Platformu* ilk toplantısını yaparak, *Deprem Farkındalık Haftası* kapsamında ülkemizin ve İzmir’in deprem gerçeğine mercek tutuldu. Yaklaşık 1,5 saatlik bir zaman içerisinde oldukça öğretici ve verimli bir toplantı gerçekleştirdi.
Platform Sözcüsü ve İZ-AFED Başkan Yardımcısı Av. Birgül DEĞİRMENCİ şunları söyledi:
Bu hafta kapsamında İzmir’in deprem gerçeğine (yerel yönetim seçimleri yaklaşırken) güçlü bir şekilde dikkat çekmeyi hedefliyoruz.

İzmir; 13 ile 17 fay hattının geçtiği 1. Derecede riskli bir deprem bölgesinde yer almakta olup, buna karşın yapı stokunun ise % 70 oranında eski ve yenilenmeye muhtaç olduğu, bilim insanlarınca hazırlanan raporlarda ifade edilmektedir. Bu anlamda İzmir; afetlere dirençlilik anlamında çok zayıf, kırılganlığı ve zarar görebilirliği ise oldukça yüksek bir kenttir.

30 Ekim 2020 tarihinde deprem gerçeği ile acı bir şekilde yüzleşmiş olan Kentimiz İzmir’de 117 canımızı yitirdik. 2000 civarında bina ise ağır ve orta derecede hasar görerek binlerce insanı evsiz bıraktı.

Kentlerin afetlere karşı hazırlıklı ve dirençli olması noktasında, yerel yönetimlere çok önemli görevler düşüyor. Afetlerin yerelde yaşandığı ve bedelini de yerel halkın ödediği bir gerçektir. Bu gerçekten hareketle yerelde işbirliğinin önemini biliyor ve önemsiyoruz.

İzmir’de afet yönetimi, afet tıbbı, arama kurtarma, çevre bilinci, ekoloji, iklim değişikliği, halk sağlığı, ikincil afetler, asbest tehlikesi, ilkyardım,  İSG vb. gibi konularda faaliyet yürüten STK’lar olarak bağımsız bir platform çatısı altında bir araya gelerek; hem bilgi ve deneyim paylaşımı, hem de güç birliği yapmak istiyoruz

. Kentimizin afet ve çevre sorunlarının çözümü noktasında önemli katkılar, multidisipliner önermeler, bütünleşik plan ve projeler üreteceğimize inanıyoruz. Bugün de İzmir’in deprem gerçeğine mercek tutmak için buradayız.
Katılan, katkı sunan ve platforma katılma isteğini ileten herkese teşekkür ediyoruz . Ayrıca mücbir sebeplerden dolayı aramıza katılamayan, mesaj atıp mazeretini ileten dostları da, yanımızda saydık.
Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirdik. İZMİR BÜTÜNLEŞİK AFET VE ÇEVRE PLATFORMU, kentimiz İzmir’e hayırlı olsun.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.