Medicana’dan Sağlık Yönetimi Semineri

Medicana’dan Sağlık Yönetimi Semineri
Yayınlama: 20.12.2023
A+
A-

İzmir Bakırçay Üniversitesi Girişimcilik ve İşletmecilik Atölyesi ve Bakırçay TEKMER ile işbirliğinde “Sağlıkta Değişimi Anlamak ve Yönetmek” adlı bir seminer düzenlendi. Medicana International İzmir Hastanesi Genel Müdür Yardımcısı Sibel Durgun, seminerde dünyada ve ülkemizde sağlık sektöründeki yapılanmayı ve yeni gelişmeleri aktararak, deneyimlerini öğrencilerle paylaştı.

 

Yönetim ve Strateji Uzmanı Sibel Durgun, sağlıkta çok hızlı bir değişim yaşandığına dikkati çekerek, “Son yıllarda dijitalleşme, yapay zeka gibi teknolojik gelişmeler, hasta bakımı ve tedavi yöntemlerinde değişime neden oldu. Nüfusun yaşlanması ve kronik hastalıkların artması sağlık hizmetlerine erişimi de değiştirmeye başladı. Örneğin, uzaktan tedavi, evde sağlık hizmetleri gibi konular daha fazla gündemde. Hasta ve hasta yakınlarının bilinç düzeyi artıyor bu da sağlık hizmetinde beklentiyi yükseltti” diye konuştu.

 

Pandemide, beklenmedik süreç değişikliklerine hızlı adapte olmanın, hayati önem kazandığına değinen Durgun, “Pandemide, mevzuatların takibi ve sisteme adapte edilmesi, hızlı karar verme, kararların uygulanmasını sağlama konusunda sağlık sektörü çalışanları büyük beceri kazandı” dedi.

 

“Özel Sağlık Sektörü Kariyer Fırsatları Sunuyor”

 Sağlıkta kariyer gelişiminde bilgi, beceri ve yetenek üçlüsünün, işe alım ve terfilendirmede önemli olduğuna değinen Sibel Durgun, bu alanda kariyer yapmak isteyen öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu: “Günümüz Türkiyesi’nde özel sağlık sektörü, istihdam ve kariyer fırsatları açısından zengin. Sağlık yönetimi eğitimi bu alanda çok kıymetli ancak eğitim kadar bu alanda çalışmaya ve gelişmeye isteklilik, ekip çalışmasına yatkınlık, stres ve zaman yönetimi yapabilmek, etkili iletişim kurabilmek gibi becerilerin de olması önemli. Genç arkadaşlarımızdan ‘hangi pozisyonda başlamalıyız” sorusunu çok duyuyoruz. Sağlık hizmetinin sunulmasında hasta hizmetleri departmanları kilit noktada. Hastanın karşılanması, bilgilendirilmesi, yönlendirilmesi, yatış, taburculuk vb süreçler bir bütünün parçası olduğu için                       en baştan başlayarak deneyim kazanmak çok önemli.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.