İzmir’de Seçilebilir pozisyonda yer alan tek dezavantajlı meclis üyesi adayıyım

İzmir’de Seçilebilir pozisyonda yer alan tek dezavantajlı meclis üyesi adayıyım
Yayınlama: 05.03.2024
A+
A-

DEVA Partisi Karabağlar 3. Sıra Meclis Üyesi Adayı İlknur Peder:

“İzmir’de Seçilebilir pozisyonda yer alan tek dezavantajlı
meclis üyesi adayıyım”
DEVA Partisi Karabağlar 3. Sıra Belediye Meclis Üyesi Adayı İlknur Peder, seçilebilir pozisyonda yer alan tek dezavanjlı birey olduğunu belirterek “Engellilik alanında hakları için mücadele veren insanların yerel yönetimlerin karar mekanizmalarında yer almaması gündelik hayatta görmezden gelinmelerine yol açıyor” diye konuştu.
DEVA Partisi İzmir İl Başkan Yardımcısı olan ve 31 Mart Yerel Seçimlerinde Karabağlar Belediye Meclis Üyesi Listesinden 3. Sırada aday gösterilen Psikolog ve Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şube Başkanı İlknur Peder, siyasi partilerin listelerinde engelli bireylere yer vermemesini eleştirdi. İzmir’de seçilebilir pozisyondan aday gösterilen tek engelli meclis üyesi adayı olduğunu ifade eden Peder şöyle konuştu:
“Diğer siyasi partilerden aday adayı olan arkadaşlarımız seçilebilir pozisyonlarda yer alamadılar. Hatta bazı partilerin listelerinde hiç yer alamadılar. Bu çok üzücü bir durum. Engellilik alanında aktivist olup mücadele veren insanların listelerde yer almaması, dezvantajlı gurupların hayatlarını etkileyen kararlarda söz hakkına sahip olmaması anlamına geliyor. Çünkü siyasi alan, ciddi anlamda güç ve rant odaklı bir sistem üzerine kurulu. Rantı elde edebileceğine inanılan ve oy potansiyeli yüksek olduğu iddia edilen kişilerin adaylık şansı daha yüksek görülüyor. Bu nedenle özellikle sivil toplumda çalışma gösteren ve engellilik alanında hak mücadelesinde bulunan arkadaşlarımız listelerde saf dışı kalıyor. Haklarımız savunulmadığında ise bazen ticari kaygılar, bazen maliyet hesabı yapılarak ihtiyaçlarımızın üzeri kolayca silinebiliyor.”
“DEVA Partisi toplumun farklı kesimlerine kucak açtı”
Dezavantajlı bireyleri temsilen kendisini Karabağlar Belediye Meclis Üyeliği listesinden 3. Sırada aday gösteren DEVA Partisi’nin toplumun faklı kesimlerine kucak açan bir parti olduğunu belirten Peder “DEVA Partisi siyasi alanda toplumun farklı kesimlerine alan açmaya çalışan bir parti. Parti içinde de önemli konumlarda kadınlar, gençler, dezavantajlı bireyler yer alıyor. Bu çok guru verici. Çünkü bizler bu kentte yaşıyoruz, gündelik hayatımızı bu kentte geçiriyoruz ve yerel yönetimden hizmet alıyoruz. Bu nedenle belediye meclislerinde engelli bireylerin temsili kent hayatımızın kolaylaştırılması açısından oldukça önemli. Benim de üst sıralarda meclis üyeliği adaylığım DEVA Partisi çatısı altında gerçekleşmiş oldu. Partinin mensubu olmaktan gurur duyuyor ve duruşunu takdir ediyorum” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.