Başkanlara otizm için birlikte yürüyelim çağrısı

Başkanlara otizm için birlikte yürüyelim çağrısı
Yayınlama: 02.04.2024
A+
A-

Yeni belediye başkanlarına

Otizm için birlikte yürüyelim çağrısı

  • İzmirli otizmliler, aileleri ve otizm dostları, Dünya Otizm Farkındalık Ayı nedeniyle 7 Nisan 2024, Pazar günü düzenlenen 2. İzmir Otizm Yürüyüşünde buluşacak. Yürüyüş,  Gündoğdu Meydanı’ndan başlayacak 
    ve Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ndeki Türkan Saylan Sanat Merkezi önünde yapılacak basın açıklamasıyla sonlanacak. 
  • Nisan’ın Otizm Farkındalık ayı, 2 Nisan’ın Otizm Farkındalık Günü olarak Birleşmiş Milletler tarafından ilan edildiğini anımsatan KEDİ -Kabul, Eşitlik, Dahil olma, İstihdam- Otizm Derneği Başkanı Serap Dikmen Ahmetoğlu, 31 Mart günü gerçekleşen yerel seçim sonrası belirlenen yeni belediye başkanlarını, pazar günü düzenlenen yürüyüşe katılmaya ve İzmir’i otizm dostu kent yapmak için birlikte çalışmaya çağırdı.

Engelli bireylerin toplumsal hayata katılımı için yerel idareler tarafından yeterli çalışma yapılmadığına, verilen sözlerin koltuğa oturduktan sonra unutulduğuna çokça şahit olduklarını belirten Ahmetoğlu, “Engelli bireyler ve ailelerinin artık yok sayılmasını istemiyoruz. Kentte yaşayan engelli bireylerin ayrıştırmaya uğramadan yaşama eşit şekilde katılma ve belediye hizmetlerinden eşit şekilde yararlanma hakkını göz önüne almanın, engellilik hizmetleri için yerel politika geliştirmenin, bütçelendirmenin, sivil toplum örgütlerinin kararlara etkin katılımını sağlamanın, gözetim ve denetim mekanizmalarına dahil etmenin yerel idarelerin asli görevlerinden olduğunu belediye başkanlarımıza hatırlatıyoruz”

İzmir’i otizm dostu kent yapalım

Yerel seçim sonucunda halkın oylarıyla göreve seçilen İzmir’in yeni belediye başkanlarına, 7 Nisan’da gerçekleştirilecek 2.İzmir Otizm Yürüyüşü’nde birlikte yürüme çağrısı yapan Ahmetoğlu, “Başkanlarımız çağrımıza uyarsa, hem bizleri yakından tanıma fırsatı bulmuş olacaklar, hem de birlikte çözüm üretme sürecinin ilk adımını birlikte atmış olacağız. Bir sivil toplum kuruluşu olarak, sorunları sıralayıp sadece talepte bulunmak değil, kent yöneticilerinin otizm alanında geliştirecekleri çalışmalara katkı sağlamak, var olan hizmetlerin geliştirilmesini ve yenilerinin üretilmesini diliyoruz. Yerel yöneticilerimizle birlikte, fark yaratmak, İzmir’i otizm dostu bir kent haline getirmeyi amaçlıyoruz. Otistik çocukların çocuk olarak kalmadığının farkına varılmasını, bir otistiğin yaşamının her döneminde toplum yaşamının her alanına dahil olabilmeleri için gereksinim duydukları desteklerin verilmesi ve çeşitlendirilmesi önem taşıyor” diye konuştu.

Yürüyüş güzergahı 

2. İzmir Otizm Yürüyüşü, 7 Nisan Pazar günü saat 13.00’te Gündoğdu Meydanı’ndan başlayacak.  Topluluk, Cumhuriyet Bulvarı’na yönelip ÖSYM’nin yanından Kıbrıs  Şehitleri Caddesi’ne geçecek. Yürüyüş, Türkan Saylan Sanat Merkezi’ önünde yapılacak basın açıklaması ile sonlandırılacak.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.